Чт. Июл 9th, 2020
Переворот

Петро Порошенко знову на роздоріжжі. Все, що калейдоскопічно відбулося під час та після візиту президента України до США, пов’язане між собою сильніше, ніж здається. Бо черговий внутрішній заколот проти нинішнього господаря Банкової відкладено «за згодою сторін».

Петра не поділили

Як стверджують джерела (офф рекордз), поспіх американського вояжу Петра Порошенка пояснюється малопомітною роботою на зовнішніх майданчиках Ігоря Коломойського з метою, як мінімум, суттєво послабити позиції президента.

Опосередкованим свідченням про цю роботу стала, зокрема, фраза держсекретаря США Рекса Тіллерсона про мир в Україні поза Мінським форматом. До цього у Штатах активно зустрічався із упливовими персонами Арсеній Яценюк. За чутками, його представляли як перспективного українського політика-кандидата у наступні президенти. Саме він і мав запропонувати альтернативний мирний план і на цьому перемогти на наступних президентських виборах (хоча за ним і стоїть ЮВТ, в якої справді є потужні контакти у Вашингтоні).

Під кандидата мала бути сформована більшість у парламенті, котру б забезпечили Володимир Гройсман, якому обіцяно пост прем’єра, та Юлія Тимошенко, відповідальна за контакти з ОП. Опосередковано про підготовку переформатування свідчать перестановки у БПП (вихід депутатів з «Єврооптимістів» та «ДемАльянсу», із «Самопомочі»).

Гальма та реформи

Схоже, певної підтримки українському олігарху таки вдалося домогтися. Наступним кроком мало б бути ухвалення Верховною Радою пакету жахливих реформ. Після чого, за словами Джерела, логічним є збурення народне проти політика, з яким насамперед пов’язують ці реформи. Адже президент публічно схвалював реформи і мало не вимагав швидко ухвалити їх.

На Банковій нібито про хитрий план нічого не знали, аж допоки декого в Адміністрації не інформували добрі люди. Опосередковано про можливість такого інформування свідчить раптова поява законопроекту про «оборонну війну», основні тези якого мали на меті «підсікти» на злеті мирний план Яценюка.

Але маховик ухвалення реформ парламентом діє, вистрибнути з цього колеса АП не вдасться, тому Банкова вдалася до цікавої тактики: прем’єра залишили сам-на-сам з Верховною Радою, а фракція БПП, за чутками, отримала сигнал про можливість голосування у вільному режимі.

Володимир Гройсман не запанікував, та насторожився. По-перше, його не долучили навіть мізинцем лівої ноги до американського візиту президента. По-друге, Петро Порошенко показово припинив на кожному кутку висловлюватися на підтримку реформ. По-третє, Уляна Супрун не стала повноцінним міністром.

Схоже, його вирішили зробити крайнім, зокрема, почепити всіх реформаторських цуценят.

Або «так», або «ні»

Прем’єр вирішив діяти на свій глузд і вкинув у Раду поправки до бюджету, щоб збільшити кількість своїх симпатиків (застрахуватися від відставки). Хоча з того мало що вийшло, та йому потрібно було лишень виставити кусень для торгів.

Тим часом, Петрові Порошенку потрібно було перебити досягнення його опонентів у США. Єдине, що могло зарадити, — особиста зустріч із Дональдом Трампом. Оскільки американські демократи не поспішали влаштовувати візит, за словами Джерела. Їм натякнули, що Україна може сказати своє слово у справі втручання РФ у вибори президента США. Викрити тих же демократів, наприклад. Достатньо звинуватити третіх осіб у введенні в оману стосовно даних про Манафорта.

Тиск був успішним хоча б тому, що ті сили, які стали на бік креатури Ігоря Коломойського (або\та інших осіб), вирішили, що ні країна Україна, ні вони не готові до чергового Майдану. Тим більше, вони нічого не втрачають, бо візит було обставлено абияк. І лише особисті здібності та зусилля американської групи українських дипломатів перетворили цю рятівну операцію на пристойний візит із певними результатами: Вашингтон не сказав «ні» Порошенку, хоча не сказав і однозначного «так».

Пауза «до зясування»

Група Коломойського в Україні зробила все, щоб нівелювати результати візиту. Симптоматично, що «Народний фронт» відійшов у тінь і майже не вдавався до радикальних заходів. Натомість у черговий наступ пішла фракція «Самопоміч», з якою начебто «НФ» веде перемовини про співпрацю (про використання «Самопомочі» як авангарду штурму барикад). «НФ» у Верховній Раді сепаратні альянси не завадили б, а «Самопоміч» не проти підіграти потенційним партнерам. Так набула загострення проблема сміття і представники фракції оголосили голодування.

Тим часом Володимир Гройсман вкинув у парламент пакет з чотирьох проектів пенсійної рефррми. Водночас, за даними джерела, він натякнув «де треба», що не збирається аж так сприяти ухваленню цих документів парламентом. Себто прем’єр показово дистанціюється від Банкової. Тим паче, і президент не виявляє особливого бажання до тісної співпраці, — не до того.

Коли стало ясно, що у Вашингтоні сприйняли Петра Порошенко стримано, та не вороже, задля часткового нівелювання підсумків візиту прем’єр та львівський мер розіграли сварку через сміття. І лише завдяки особистому втручанню Порошенка, через голову Львівської ОДА Синютку напругу було частково знято. В обмін на дружній вияв Андрій Садовий передав голові ОДА частину своїх повноважень, а Олег Березюк та Оксана Сироїд припинили голодування. Раніше фракція БПП закликала львівського мера піти у відставку.
Умовний мир

Начебто сторони змогли досягти хисткого консенсусу. Але, стверджує Джерело, це лише фасад для західних партнерів, насамперед, американських.

Майже непоміченим пройшло повідомлення про проблеми з докапіталізацією ПриватБанку. Хоча саме тут криється «підкірка» останніх подій. Ігор Коломойський оскаржує у суді визнання банку неплатоспрноможним, а уряд докапіталізовує його на 38,5 млрд грн. Якщо суд віддасть ПБ Коломойському, міліарди платників податків дістануться йому. В обмін на що?

Минулого тижня президент України і прем’єр України демонстрували щиру одностайність, — щодо Тимошенко та газових угод. Вочевидь, фраза про політичну відповідальність не була випадковою. І Юлія Володиимрівна натисла на якісь важелі, аби створити для Порошенка дискомфорт. Судячи з голосування коДА за імпічмент Порошенку, такий план дійсно був.

Але він розвалився, і на оплату цього й підуть 38,5 млрд грн. Від плану залишився уламок – голосування КОДА, котре було б логічним за факту оприлюднення якихось плівок про начебто корупцію Порошенка.

У такому разі блискавичний арешт Ігоря Гужви та кампанія проти Страна.ua дістають логічне пояснення. Як і активність РПЛ у цій справі.

Надзвичайний стан

Насправді, за словами джерела, у Петра Порошенка є серйозна проблема. Він зосередився на зовнішній політиці, відтак внутрішні справи полишив на конгломерат персон зі свого оточення. Ці персони, віддані гаранту, не вельми контактують між собою. І чимало з них дратує зв’язка «Порошенко-Аваков». Як наслідок, коли глава Української держави виявляє цікавість до справ цієї держави, він отримує, м’яко кажучи, неповну інформацію. Так, він навряд чи був у курсі затримання Ігоря Гужви, хоча і міг висловлювати своє роздратування ресурсом через плівки Онищенка. Зараз Порошенку підставляють Саакашвілі як джерело його рейтингових проблем.

Та насправді причини є іншими. Зв’язка «Саакашвілі-Яценюк» таки дійсно можлива, а «Саакашвілі-Тимошенко» навіть реальна. Але їхні слова не є вирішальними. Натомість з понеділка очікується пресінг Банкової за Ігоря Гужву. І президент, замість вихвалятися ручканням із Трампом, змушений буде або мовчати, або щось говорити.

Говорити Петро Порошенко вміє. Особливо коли висловлюється англійською. Куди зрозуміліше для більшості політиків промовляє Юрій Луценко. Зокрема, коаліції дано сигнал про неприпустимість розпаду, — у вигляді подань на п’ятьох депутатів. Окремо вихованню було піддано РПЛ, за гучні висловлювання Олега Ляшко «я мав зустріч з президентом Порошенко і сказав йому, що б обговорив із Трампом».

Нині у Петра Порошенка є можливість виграти партію навіть за найнесприятливіших обставин, — запровадити надзвичайний стан. І це дратує певні кола. Так чергове збурення у слоїку позначилося лишень на інтернет-виданні та перебуванні Ігоря Гужви у СІЗО.

Лана Ліс

P.S. Збіги з реальними людьми та обставинами випадкові )))

 

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *