Чт. Фев 21st, 2019

Як гарно зіграти у грати

%d0%b0%d0%b1%d1%81%d0%be%d0%bb%d1%8e%d1%82%d0%bd%d1%8b%d0%b9-%d0%bf%d1%80%d0%b5%d0%b7%d0%b8%d0%b4%d0%b5%d0%bd%d1%82

Аудиторія подій 10 вересня 2017 року на українському кордоні може спокійно йти спати – у понеділок буде продовження. Генеральний прокурор Юрій Луценко пообіцяв не лише Михаїлу Саакашвілі, а і його соратникам, які забезпечили перетин кордону, кримінальні справи.

Пікантність у тому, що Юлій Луценко згадав у переліку тих, хто має бути притягнений до кримінальної відповідальності у незаконному перетині кордону, і тих, хто організовував, «керував,… сприяв порадами і діями». А тих, хто закликає до силового сценарію, вважає такими, що сприяють Януковичу і Ко.

Автоматично у список підозрюваних та посіпак Януковича потрапить Юлія Тимошенко. І це вже буде третій президент України, який намагається відправити за грати «газову принцесу». Але перший, що зважиться на масштабний політичний процес.

Чому, коментуючи пост Генерального прокурора, ми нерідко проводимо паралелі з президентом? Юрій Луценко є креатурою чинного глави Української держави. Однак той же Юрій Луценко мав контакти з Юлією Тимошенко, коли просував громадську платформу «Третя республіка». Тоді ще альтер его Тимошенко був Арсеній Яценюк. Нині він, як кум Петра Порошенка, вважається відданим президентові. Але чому Генеральний прокурор нині буквально погрожує учасникам акції? Адже це тільки сприятиме консолідації опозиційних сил навколо Михайла Саакашвілі та Юлії Тимошенко, дасть їм приводи скликати велелюдні протестні акції.

І хоча це пост у соцмережі, та ще й у вихідний день (посадовець завжди може сказати, що він писав як  людина, звичайний громадянин), це сприймається все-таки як офіційна позиція відомства. Точніше, з поправкою на Порошенка, як позиція Банкової.
Але фокус у тому, шо ці тези можуть і не бути позицією Банкової. Адже Петро Порошенко абсолютно не реагує на події 10 вересня. Тому пост Генерального прокурора –це пост Генерального прокурора. Якого, у разі чого, звинуватять у перевищенні службових повноважень, як це було 10 вересня з міністром внутрішніх справ Арсеном Аваковим.

Скоріш, Аваков сигналізував, що бутицапом відбувайлом у даній ситуації не бажає аж ніяк. І перекинув відповідальність на Генерального прокурора. Ми не знаємо, хто напоумив Петра Порошенка на указ про позбавлення українського громадянства Михайла Саакашвілі, але ця людина, безсумнівно, є у близькому оточенні президента. І нині треба лише стежити за кадровими рішеннями гаранта, аби дізнатися призвище цього посадовця.

Утім, якщо ця людина доведе, що діяла виключно заради інтересів Петра Порошенка, постраждає якраз той, хто нині скидає з себе будь-яку відповідальність.

І цей «хтось» прекрасно розуміє – є ризик накласти кріслом. Тому страхується. У разі чого, історія з таємничими наказами «УЗ» та митниці отримає своїх героїв.

Тут згадується дивний теракт у Києві якраз тоді, коли правоохоронці заявили про розкриття вбивства Вороненкова. Чи не міжвідомча це війна?

Судячи з посту Юрія Луценка, влада готова йти ва банк. Опоненти – також. І якщо це не гра на загал, перші голови полетять швидко.

Але Генеральний прокурор залишиться Юрієм Луценком. Тому що, коли від Порошенка буквально втекла Гонтарєва, він дав першу слабинку, і ось до чого це його привело. Луценка він не здасть. Хоча б тому, що, як показало непризначення досі глави НБУ, лавка відданих у президента закоротка для того, аби розкидатися відданими кадрами.

Дивує лише одне. Кримінальні справи – це судові процеси. Михайло Саакашвілі ризикує потрапити за грати, але у такому разі він повторить долю Юлії Тимошенко, особливо у сенсі звернення до ЄСПЛ. Навіть якщо Саакашвілі залишиться на волі, він звертатиметься до Страсбурга.

Результатом таких дій може стати призупинка дії безвізу для України. Сценарій небажаний, малореальнй, але мізерна його ймовірність все ж існує. Особливо якщо Михайло Саакашвілі та Петро Порошенко якраз і посварилися через безвіз.

І якщо у ЕС складеться несприятлива для Петра Порошенка політична чи економічна кон’юнктура, технічно процес не буде складним. В’язень совісті – достатня підстава для винесення питання про згортання демократії в Україні, про недотримання нашою країною норм європейського права. У разі, коли Євросоюз не вдасться до таких жорстких санкцій, така ймовірність висітиме як дамоклів меч.

Дивує єдине: всі сторони конфлікту, реального чи театрального, розуміють, якими будуть наслідки цієї гри?

ЗамПоліт

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *