Ср. Сен 23rd, 2020

Польща дзеркалить Україну

Незабаром 24 листопада – чорна п’ятниця шалених знижок. Українським праворадикалам довелося розпочинати знижки раніше.

Чорний list

Наш надійний зовнішньополітичний партнер та заступник у Євросоюзі розігрує цікаву комбінацію, до якої українська сторона має не стільки прислухатися, скільки придивитися. Адже у польських діях проглядають інші.

Просто прив’язати радикалізацію частини польського політикуму та соціуму до «руки Кремля». Якби це було справді так, ЄС обмежився б неофіційними прямими консультаціями з Москвою. Однак дійшло до ухвалення Єівропарламентом резолюції, якою Польщі пригрозили санкціями. Але – звернімо увагу – переважно через небажання допуску мігрантів. Ця пароблема дійсно є серйозною, особливо для заможніших країн ЄС.

Також цікаво Україні допоможе тільки Україна

До чого ж тут Святослав Шеремета, який мирно їхав у складі делегації на конференцію? Можемо припустити, польській стороні важливо було затримати першого-ліпшого українського громадянина, який відповідає критеріям «чорного списку». Аби показати, шо «все серйозно».

Адже, оскільки Брюссель частково відбив атаку, праворадикалам Польщі єдиний перспективний напрямок дій – Україна.

Ляхи не винні?

Чому? Треба зрозуміти, що Польща, за європейськими вимірами, не є аж надто заможною, як це бачиться з українських теренів. Тим не менш, баланс між робочими місцями, трудовими ресурсами був більш-менш стабільним. Активніші поляки їхали на заробітки до багатих країн. Поступово робочі місця звільнялися. Їх заповнювали активні українці. Через візовий режим влада могла якось контролювати цей потік.

Також цікаво Україна нарешті очолила світовий рейтинг

Після отримання безвізового режиму потік відвідувачів Польщі з українського боку побільшав. Тим паче, польська сторона заохочує активних та перспективних українців працювати на неї. Але останні кроки влади, зокрема, показова відмова від кредиту МВФ, могли призвести до дисбалансів, зокрема, на ринку праці. Приміром, активні польські громадяни їдуть шукати кращої долі, активні українські погоджуються працювати у Польщі за зарплатню нижче за середню. Що навряд чи подобається тим нашим польським сусідам, які залишаються у своїй країні. Тут нагодилися праворадикали (радикальні настрої зростають на тлі погіршення економічної ситуації), яким зручно оголосити ворогом Україну. на відміну від Брюселя, офіційний Київ діятиме надзвичайно обережно.

Капітал на похованнях

Нічого не нагадує? Саме так. Проти нас застосували ту ж тактику «заборонених списків», що й ми проти Росії. Але якщо ми таким чином захищаємо свою територію та свій суверенітет, Польща намагається вплинути на нашу внутрішню політику. Попри це, при нагоді офіційна Варшава використає слабкість нашої реакції на «чорний список».

Також цікаво Україна запроваджує біометричний контроль на кордоні

Наразі здобутком польської сторони є дозвіл української сторони на пошуки та ексгумацію жертв війни та конфліктів польського походження на території України. В обмін на це польська сторона готова, як повідомив заступник голови АП костянтин Єлісеєв, працювати над оптимізацію (скороченням) «чорного списку». У порівнянні, Польща отримала реальну вигоду за розпливчасті обіцянки.

Розмита історія

А от для нашої сторони побільшало ризиків. Уявіть, польські історики чи інші фахівці будуть шукати своїх полеглих – і знайдуть, інакше б не домагалися відповідних дозволів. Це означає, мінімум, перезахоронення та заявку на меморіал. Меморіал польських жертв обов’язково підніме питання ролі України в історії Польщі. У цьому контексті спливуть і територіальні претензії Польщі. Тож українській стороні треба вже думати над аргументами у таких дискусіях та над реакцією на загострення відносин з Польщею.

Також цікаво Стало відомо, коли зміниться Україна

Поки що Київ демонструє дивну м’якість. І це зрозуміло: Петру Порошенку та «яструбам» потрібно за будь-яку ціну зберегти історичних героїв (Петлюра, Бандера, Скоропадський), аби заповнити порожнечу після розпочатої ще у 90-х роках декомуназації. Тому українська сторона буде погоджуватися на більшість вимог Варшави. Утвориться дисонанс: на словах возвеличуючи ці постаті, влада деякими своїми діями ставитиме їх героїзацію під сумнів. Тільки так, балансуючи, офіційний Київ здатен вберегти від іржі новітню ідеологію. Тому є відповідними і результати засідання Консультативного комітету президентів двох держав.

Утім, повторюся, балансувати можна протягом нетривалого часу. Свого часу у Росії успішно вирішили ідеологічний конфлікт, зліпивши еклектичну квазіідеологію – мішанину амбіцій царської Росії (особливо патріотичного сплеску 1914-1916 років) із постулатами радянської героїки. У нас це неможливо у силу тяжіння соціуму до демократичного устрою.

Так, і не інакше

Поступливість української сторони демонструє демократизм влади та відкритість. Принаймні, так хоче представити свої мотиви офіційний Київ. Натомість гнучкість у деяких випадках не є позитивною.

Також цікаво У дечому позитивному Україна обігнала зовнішніх партнерів

У даному випадку Україна як де факто воююча держава могла послатися на мотиви національної безпеки і залагодити питання іншим способом. Оскільки офіційний Київ зробив те, що зробив, дехто може дійти висновку, що у Петра Порошенка не було інших варіантів, аби уникнути суттєвішого загострення відносин. Можливо, це і правда, можливо, лише частково або й зовсім ні, але таку думку розтиражують.

Симптоматично, що президент України поки утримується від прямих коментарів польського загострення.

А якби ми спробували захистити своє? Навіть не істориків, а історію у тій версії, яка є на озброєнні чинної української влади. Мали б агресивного сусіда, котрий би озвучив свої претензії на Львів. Балансування Києва відкладе вірогідність таких претензій, але не зніме їх. Іншої ж реакції на подібні заяви та дії українська сторона не напрацювала.

Хоча завершується третій рік гібридної війни.

ЗамПоліт

Фото МЗС Польщі

 

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *