Президент залишається прихильником Гонтарєвої

Смолийn

Те, що Петро Порошенко вніс до Верховної Ради проекти постанов про звільнення Валерії Гонтарєвої з посади глави НБУ та призначення замість неї Якова Смолія зовсім не свідчить про те, що Петро Порошенко нарешті визначився. Навпаки, особливості подання проектів є такими, що дають зрозуміти, — торги навколо персоналій на цю посаду тривають.

Зокрема, президент України вніс важливі для НБУ проекти постанов у четвер, 18 січня, у другій половині дня. У порядку денному роботи Верховної Ради на п’ятницю, 19 січня, жодної з них немає. І це природно, бо парламент має розглянути обидва документи на засіданні профільних комітетів, а кандидат – презентувати себе і в комітетах, і у фракціях та групах. Оскільки 19 січня – останній пленарний тиждень поточної парламентської сесії, а наступного разу депутати зберуться у залі засідань лише 3 лютого, то призначення глави НБУ відтерміновується у часі мінімум до середини лютого.

Часовий люфт не є критичним для Петра Порошенка, оскільки у даному разі Верховній Раді запропоновано зіграти у безпрограшну лотерею. Якщо депутати підтримають Якова Смолія, у діяльності НБУ суттєво мало що зміниться. Яков Смолій виконує обов’язки голови регулятора, відколи Валерія Гонтарєва пішла у відпустку. Схоже, президент задоволений його роботою. Іншими словами, нацбанк залишиться умовно незалежним, але де факто контрольованим президентом. У разі провалення кандидатури Якова Смолія Петро Порошенко або залишить у відпустці Гонтарєву, або – що ймовірніше – візьме час для пошуку кандидатури. З огляду на те, що протягом травня – січня він знайшов лише одну кандидатуру, «лавка запасних» на цю посаду у президента є закороткою. Однак в останньому випадку він виграє час і матиме підставу звинуватити депутатів у небажанні врегулювати важливе кадрове питання.

Треба також зважати і на реакцію банківських кіл. Прихід нового керівника в НБУ, напевне, є бажаним для західних партнерів, особливо фінансових. Але для укранських банків важливим є також – у позитивному сенсі – наступництво політики НБУ. Сяк-так ринок призвичаївся до тактики чинного керівництва. Прихзід абсолютно незнайомої людини, реформатора чи незалежної (незаангажованої) фігури може викликати суттєве збентеження, адже невідомо, що від такого очікувати. Це важливо для потужних банків із розвиненою регіональною інфраструктурою, котрим вигідна «санація банківського сектору» за критеріями Гонтарєвої. А дрібних банків в Україні не настільки багато, щоб вони складали потужну силу і мали вплив на призначення голови регулятора.

Але у Верховній Раді можуть зіграти й політичні мотиви, тому президент, про всяк випадок, і підстрахувався з датами, надавши окремим депутатам ще й два тижні піару.

Лілія Брудницька, експерт ЦСП «ВибіР»

Фото НБУ

 

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *