Вс. Окт 25th, 2020

Блискучий діалог: чому Порошенко і Трамп не поговорили

Порошенко-ТиллерсонДавос

Президент України Петро Порошенко у Давосі назвав діалог України і США «блискучим». Та й загалом виглядав задоволеним, особливо після годинних перемовин із держсекретарем Сполучених Штатів Рексом Тіллерсоном. Сказано було багато. Підтекстів іще більше. Вони — найголовніші.

Країна понад усе

Уперше за 20 років президент США бере участь у Всесвітньому економічному форумі у Давосі. Дональд Трамп був найбажанішим гостем і не розчарував:стисла и сильна промова з новим гаслом «країна понад усе» і «безпека понад усе».

Нам це гасло знайоме. Декому вже й неприємне, особливо на тлі критики політики ізоляціонізму. Але Трамп розшифрував зміст нового гасла: «Інвестуймо в людей». У такий спосіб президент США дав зрозуміти, що «країна понад усе» означає «люди понад усе», тож про жодне посилення державного тиску не йдеться.

Дисонувала із цим гаслом мантра українського президента про боротьбу із корупцією. Якщо порівняти, трампівські заклики до інвестицій в народ набагато зрозуміліші людям, ніж абстрактна боротьба із абстрактною корупцією без жодної шкоди для схильних зловживати.

Кому – що

Здобутком назвав Петро Порошенко домовленість, за підсумками зустрічі з рексом Тіллерсоном, про відновлення роботи комісії стратегічного партнерства «Україна-США». Перше засідання очікується вже у березні цього року.

Березень має стати зламним для України через вибори в РФ. Схоже, США роблять Росії аванси. Поки що, на словах і обережними натяками. Синхронно триває і діалог з Україною. Але негативним став сигнал про обговорення української ситуації між Куртом Волкером і Владиславом Сурковим без участі бодай когось від України. Ми не виключаємо, Петро Порошенко висловив своє здивування таким підходом до врегулювання ситуації в Україні. Й отримав обіцянку відновити роботу комісії стратегічного партнерства.

Читайте також Порошенко побачив в Україні те, у що мало хто вірив

Наш президент сподівається, комісія стане інструментом хоча б повідомляти більш-менш напряму позицію української влади. У Рекса Тіллерсона можуть бути інші міркування з цього приводу. Наприклад, комісія контролюватиме те, що відбувається в нашій країні.

Однозначний позитив полягає у тому, що ми залишаємося цікавими для США. Та у цьому закладено і величезний негатив.

Шляхи інвестицій

Дональд Трамп говорив про інвестиції. Петро Порошенко говорив про потужні інвестиції. На форумі була делегація Китаю. Вочевидь, у Швейцарії могло стартувати перетягування фінансових симпатій Китаю. Якби, приміром,  Штатам вдалося домовитися з Китажєм про масові фінансові вливання (можливо, і взаємні), Вашингтон спробував би згодом конвертувати економічні досягнення у політичні, вбити клин між Китаєм та РФ. Бугато в чому заради цього Трамп провів свої податкову та ринкову реформи.

Що ловила у Давосі Україна? Те саме. Але якщо США і Трамп дивляться у майбутнє, Петро Порошенко лише повторив минулорічні тезиси про успішну Україну. Президент Сполучених Штатів представив масштабні реформи, президент України – також. Але якщо Трамп хвалився якістю, то Порошенко – більше кількістю.

Читайте також Стало відомо, хто образив Порошенко

Наш президент зустрічався з представниками Китаю. Про здобутки цієї зустрічі інформації обмаль. Якщо Трамп рекламує свою країну і пропонує «нову Америку», то Порошенко, здається. нагнітає страхи навколо корупції. Та нічого конкрентно для подолання цього лиха не пропонує. Так конкретика Трампа встає у перпендикуляр із абстракціями Порошенка. Єдине, що може запроаонувати Порошенко китайцям, — підприємства-лоти у рамках великої приватизації, що будуть обібрані до нитки перед торгами.

Кому корупція, кому — допомога

І складається враження, що українська корупція – це дубль Росії. Протягом чотирьох років українська влада пояснювала деякі прорахунки агресією РФ. Схоже, активізація Сполучених Штатів у переговорному процесі дещо нейтралізувала цей аргумент. Тож нині цю роль РФ заступає українська корупція. На користь цієї версії – відсутність у виступах українського президента більш-менш реальних планів чи способів подолання корупції.

Помітно, що Петро Порошенко був неабияк задоволений процесом у Давосі Наче вирвався з полону. І це само по собі показовіше за безліч промов і звітів. Якщо президент відпочиває за кордоном і буквально оживає на міжнародних майданчиках, то очолювана ним країна перестала бути комфортною навіть для нього.

Саме тому безпосереднє спілкування двох президентів і не відбулося.

ЗамПоліт

Фото Прес-служба президента України

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *