Сб. Мар 28th, 2020

Вибухові вихідні: антинацдружини, Міхо та бляхи

ЕвроМайдан

Коли пристрасті навколо національних дружин вляглися, на политичну авансцену нарешті вийшли їхні противники. Тим часом «Рух нових сил» і фанати Саакашвілі мітингували, а в офіс закарпатських угорців кинули «коктейль Молотова», а «Свобода» блокуватиме польські пункти пропуску на кордоні з Україною. Вочевидь, холоди кліматичні, що сунуть на Україну, компенсуватимуться спекою політичною, бо, на додачу, розпочинажється ще й новий пленарний тиждень у Верховній Раді. Чи до спеки таки далеко?

Український порядок: вишикуємо всіх

ГО «Національні дружини» минулої неділі підійшло до власної розкрутки так фахово, що прес-конференція у середу була логічним продовженням масованої медіа-кампанії. Професіоналізм переміг – усе спрацювало, про нацдружини говорили по всіх кутках.

Привертає увагу двоїста позиція Міністерства внутрішніх справ. Арсен Аваков як керівник відомства категорично заявив тієї ж таки минулої неділі, що всі парамілітарні формування є поза законом. Але того ж дня представники МВС у коментарях ЗМІ наголосили, що у прогулках у камуфляжі немає нічого протизаконного. Ба більше: хто хоче патрулювати з полісменами – беріть ліцензію і патрілюйте, коли так переймаєтеся порядком і правоохоронними органами.

Читайте також В Давосе наши разбежались

Після цих заяв очікувалося, що у середу очільники ГО «Національні дружини»  впадуть в обійми керівництву МВС і попросяться до патрулів. Та ні, керманиці заявили, що їм це «нецікаво», шукатимуть новий формат.

Сім днів по резонансній присязі у центрі Києва виступали вже противники ГО «НД». На відміну від ГО, їхні опоненти малочисельні та неорганізовані, бо прийшли «самі від себе». Заклики, утім, конкретні: «Не хочемо ніяких нац.друин», «Там. де ходят строєм, свободи не буде» і т. п.  Себто, правопорядок має охороняти Нацполіція, і годі.

А як же бути з дивним роздвоєнням позиції МВС? Сам факт недільного чи то пікету, чи то маршу-ходи свідчить, що вся історія із нацдружинамм полягає не у правоохоронній, а у політтехнологічній площині.

Аваков проти Авакова

Повернімося до реакції Арсена Авакова. Міністр внутрішніх справ, висловивши її, нічого проти ГО «НД» не зробив. Теоретично, немає за що нацдружинників і затримувати. Але мала б бути подана ініціатива щодо парамілітарних угруповань, бо проблема вже й перезріла. Натомість спостерігаємо дивний спокій МВС. Хоча за скромним мітингом противників «НД»наглядало чимало поліцейських.

Якщо ГО «НД» якось пов’язані з Арсеном Аваковим або дотичні до його інтересів, тактика є логічною, — притримати нацдружини до слушного моменту і скористатися ними. Не забуваймо, що ГО «НД» споріднене із «Нацкорпусом», а той, у свою чергу, із легальним «Азовом». Тож нацдружини одного чудового дня будуть оголошені також легальними.

Читайте також Саакашвили обеспечили спокойный сон

Усе це відбувається за олімпійського спокою Банкової. Хоча насправді в АП неспокійно, і про це свідчить недільний пікет противників нацдружин. Вони репрезентують мирний соціум і саме своєю неструктурованістю викликають більше довіри, аніж будь-які ГО чи політичні партії. До того ж, гарна картинка, насамперед, для європейських ЗМІ: Україна не бандерівщина, соціум проти нацистів і т.п.

Не виключено, Аваков бенефісом нацдружин дав зрозуміти президентові Петру Порошенку, що може статися у разі його відставки. З іншого боку, вірний та відданий Аваков готовий боронити гаранта від друга-ворога Михаїла Саакашвілі. Тож якого Авакова собі обере Порошенко?

Сам Аваков, окрім іншого, відкрив частину своїхкарт: він не збирається програвати за будь-якогос ценарію.

Польські смаколики

Польський закон про «бандерівську ідеологію», попри справедливі емоційні коментарі, насправді є добрим уроком для України. Оскільки наочно демонструє, що буває, коли закони пишуться на емоціях. І в яку халепу втрапляють ті, хто експлуатує бльові історичні періоди задля вузькополітичних цілей. А також, наскліьки перспективною є політика ізоляціонізму.

Що б там не казали речники, в Україні є тотожний закон. І вагомо мотивувати, чому український закон гарний, а польський поганий, м’яко кажучи, складно.

Читайте також Стало відомо, хто першим в Україні стрибнув в ополонку

Петро Порошенко не випадково висловив занепокоєння, оскільки з даної ситуації два виходи: або оголошувати агресором ще й Польщу, або критикувати польських радикалів, котрі до щему схожі за поведінкою на радикалів вітчизняних. Схоже, було винайдено третій вихід, — дати соціуму висловитись і проти нацдружин. Цим мітингом підстрелено відразу двох зайців:українське суспільство (і держава) відмежовуються від парамілітарних радикалів і Авакову дається зрозуміти, що суспільство може й не сприйняти його нацдружини, що, у свою чергу, знижує вагу парамілітарів у політичній грі.

Тим часом ситуацію використовує «Свобода», активісти якої блокуватимуть пункти пропуску на кордоні з Польщею. Схоже, назріває черговий раунд напруги і з Румунією. Щоб там не говорили вітчизняні посадові особи, Румунія має шанс вичавити всі можливі  із кидка «коктейлю Молотова». Дивно, якби такий шанс не використали.

Грузинські наспіви

Звісно, на такому строкатому тлі дещо потьмянів Михаїл Саакашвілі. Але не склав зброї, навпаки, провів мітинг й озвучив плани на вибори. Плани широкі: за два тижні буде представлено склад уряду та з десяток кандидатів у президенти. Чинного главу держави екс-президент Грузії та його однодумці закликають піддати процедурі імпічменту.

Читайте також Грозит ли нам церковная война

Варто зазначити, що самому Порошенку від того ні холодно, ні жарко, бо закону про імпічмент президента в Україні катма. Єдине, що було б перспективним і справді небезпечним для гаранта, так це відсторонення від посади за те, що залишив на тиждень країну (поїздка на Мальдіви). Та страх багатьох, що, у такому разі, Віктор Янукович оскаржуватиме своє  відсторонення й повернеться на посаду, виступає запорукою неперспективності такого сценарію.

Тим часом, нагадали про себе і «євробляхи», провівши свою масову акцію. Цікаво, що Саакашвілі звинуватив їх у перешкоджанні своєму мітингу та роботі на Банкову.

Чи не пересваряться між собою опоненти Порошенка? Схоже, його прибічники озброїлися улюбленою тактикою українського політикуму: сидіти і чекати, доки повз пропливуть тіла опонентів. Те, що ці тіла можуть і реанімуватися, схоже, просто нікому не спадає на думку.

А дарма.

Лілія Брудницька, ЗамПоліт

Фото ЄвроМайдан

 

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *