Президент по-вінницьки: у пошуках драйву

cb3eee7959cbade8fae339bd632345b8_1536417808_extra_large

У подієво тиху суботу український президент здійснив очікувану мандрівку до свого опорного регіону – Вінничини. Завітав і до Житомира. Приводом став день міста, причиною – тестова обкатка образу кандидата у глави Української держави.

Сильноязикий відчайдух

У Вінниці та Житомирі Петр Порошенко виголосив декілька різких промов. Особливо жорстко він висловився про євроатлантичний курс та відносини з РФ. «Отже, ми в Путіна нічого питати не будемо, ми рухаємося вперед в Європу. Ми нікому не дамо, щоб хтось погрожував Україні, включно з Азовським морем», — заявив він в інтерв’ю житомирському телеканалу «СК1».

Риторичний наступ на РФ підкріплено матеріально. Як завірив Порошенко, снайпер у зоні ООС отримуватиме 20 тис грн. на місяць.  «Я не буду популістом», — наголосив він у відповіді на запитання, коли буде мир.

Джерело благополуччя

Саме у Вінниці президент зробив серйозну і важливу заяву, попри її наочну буденність. Петр Порошенко сказав, що цього річ влада підвищить мінімальну зарплатню майже до 4200 грн.

Ще два важливі моменти: у Вінниці президент відсвяткував річницю свого весілля та значну увагу приділив молоді.

Поїздка транслювалася наживо, що нейтралізувало  обов’язковий офіціоз.

Високий старт

Отже, президент не озвучує своїх передвиборчих планів, але активно обкатує передвиборчі тези в регіонах. Причому використовує опорні пункти агітації як свої ексклюзивні (томос), так і запозичені. На запозичення і варто звернути особливу увагу.

Жорстка емоційна та підкреслено щира риторика. Пряме запозичення у Юлії Тимошенко, Володимира Гройсмана та частково у Арсенія Яценюка періоду розквіту «Фронту змін». Петро Порошенко старанно сакралізував свою персону, нині він намагається знищити бар’єри. Чи виходить? Вересневі рейтинги покажуть. Принаймні, перехід від анабіозу до активних дій, та ще й у регіонах, завжди дає рейтинговий сплеск. Утримати його – справа політтехнологій.

Родинність і людяність. Чим забронзовіліший президент, тим гірше у нього з широтою підтримки. З огляду на партнерів-американців, потрібно не лише набрати максимальну кількість голосів, а й продемонструвати підтримку у більшості регіонів. Хоча у нас не американська система, та патронами Порошенко є люди, котрі звикли діяти за американської виборчої системи. Отож, треба звільнятися від владної «бронзи» та чинопочитання. Порошенко запозичив у Олега Ляшка (РПЛ) родинність, сімейственість, відсвяткувавши у Вінниці річницю весілля. Досі Марина Порошенко фігурувала лише як куратор гуманітарних програм та інклюзивної освіти.

Джерело матеріального достатку. Це пряме запозичення сильної заяви прем’єра Володимира Гройсмана.  Ближче до виборів така заява матиме сильніший резонанс. Особливо на тлі стрибаючого долара на валютному ринку та підвищення цін на газ. І хоча, за Конституцією та законодавством, президент не має упливу на виконавчу владу, отже, не може «дати 4200 мінімалки», електорат не колупатиметься у нормативних актах. Натомість виборці зафіксують, що президент дав підвищену мінімалку. Те, що через це зростуть ціни, а чимало «мінімальників» утратять право на субсидії, скромно замовчується навіть опозицією. У даному разі, стовідсотково спрацьовує рефракція сприйняття: якщо сказати «будеш платити менше», це сприйматиметься не так радісно і позитивно, як «отримаєш більше». Тому на тлі заяв Тимошенко про зниження тарифів обіцянка Порошенка про міні малку спрацює потужно. Навіть за умови, якщо грошей на 4200 мінімалки у бюджеті буде катма. Це вже відповідальність прем’єра Володимира Гройсмана.

Який, до слова, також був допущений до поїздки у Вінницю і під час заходів

Ставка на new age

У Вінниці Володимир Гройсман виявив повну васальну покірність. Розігралася майже драма на біблейську притчу про блудного сина.

Тож із молоддю спілкувався сюзерен, себто, президент. Та ще й як – і каву пив, і дискусії ініціював.

Петро Порошенко націлився на регіональну молодь, як до нього це зробили Святослав Вакарчук. Юлія Тимошенко, Анатолій Гриценко, Олег Ляшко (сільська молодь) та Віталій Кличко. Спілкування з молоддю у забронзовілого гаранта вийшло не дуже. Він старався зламати бар’єри у спілкуванні, та не вийшло. Однак технологам Банкової стало зрозуміло, що актуальних для молоді тез у Порошенка нині немає. Томос, армія та інші питання хвилюють нове покоління, але не настільки, щоб це стало важелем залучення молоді до Порошенка. Тому найближчим часом Банкова має видати на гора актуальні для молодого електорату тези.

З молоддю кепсько не лише у чинного президента, а й у його конкурентів. Доки Юлія Тимошенко грає у технологічність (над чим та ж молодь знущається у фото жабах), а Олег Ляшко успішніше за неї складає дифірамби коровам, курям та вітчизняним лісам, Петро Порошенко апелює, в основному, до політично зацікавленої молоді. Навряд чи цей сегмент є вирішальним для виборів. Молодь як електорат завжди є непередбачувана. НАТО та ЄС – частково це для неї і про неї, але це ще не все. Тобто у президента є гарний шанс «застовпити» ексклюзив і тут.

Майнова ознака

Порошенко зробив однозначну заявку на свою участь у президентських виборах і на те, що саме він задасть тональність перегонів. Утім, це очікувані дії. Конкуренти мають відповісти. Полем бою стануть теми тарифів та курсу гривні. Ексклюзивні президентські теми запозачати навряд чи будуть, натомість звернуться до нагальних питань.

І тут цікавий момент: Порошенко апелює переважно до заможної аудитолрії, для незаможних обіцянка підвищення мінімалки. Це — лише бюджетники, які й так будуть на боці президента силами адмінресурсу.  Конкуренти підхоплять тренд на сегментацію та почнуть обробляти саме бідний електорат. Якщо вони запропонують людям, котрі не є бюджетниками, але хронічно недоотримують за свою працю, гідні та реалістичні проекти — вони виграли.

ЗамПоліт

Фото Прес-служба Адміністрації президента