Вт. Сен 29th, 2020

По-новому: який сюрприз може принести Порошенко в Раду

41868331_2074259175931944_6570677437435215872_n

У понеділок, 17 вересня, сталися дві начебто розмежовані події: черговий раунд боротьби за владу у Полтаві та побиття журналістки телеканалу NewsOne Дарини Білери ультраправими під ГПУ у Києві. Третьою відокремленою несподіванкою, не виключено, виявиться Щорічне послання президента. Усі ці події, вірогідно, пов’язані.

Проти Т

У Полтаві через мера Олександра Мамая зчепилися політсили, які мають представництво у парламенті та в уряді. Це «За життя!» в особі Вадима Рабиновича, та, за деякими даними, РПЛ, від якої був Ігор Мосійчук, а тако СПУ в особі Іллі Ківи. Проти мера публічно виступили такі політики як Сергій Каплін (СДП, депутат БПП) та, умовно, позапарламентські праві сили.

Опоненти Мамая пов’язують його із Юлією Тимошенко, а ту – з Опозиційним блоком. Прихильники розглядають ситуацію як рейдерство БПП та обкатку передвиборчих технологій.

Але жодна парламентська фракція на засіданні Погоджувальної ради 17 вересня не озвучила бодай стурбованості тим, що відбуваться у Полтаві. І це показово.

Синці та заява

Ми вже писали про миттєву реакцію ультраправих на рішення ГПУ екстрадувати за запитом ФСБ РФ начебто героя АТО. Ультраправі, зокрема, лідер С14 Євген Карась вважає, що «ГПУ працює на Кремль», а лідер ОУН Микола Коханівський – що через такі дії революції восени не уникнути.

Тим часом на мітингу під ГПУ праві активісти побили журналістку NewsOne Дарину Білеру. Білера написала заяву до поліції. Керівник департаменту взаємодії зі ЗМІ Артем Шевченко відмовився коментувати телеканалу ситуацію з Білерою, пославшись на антиукраїнську політику NewsOne. Симптоматично, що інтернет-видання «Страна.ua» блискавично впізнало особу активістки, яка побила журналістку. За інформацією видання, нею виявилася Олена Слюсар, вбрана у вишиванку та поряд із дружиною політика Степана Хмари.

На захист журналістки вже встала НСЖУ. На сторінці у соцмережі голова НСЖУ Сергій Томіленко висловив стурбованість: «Захищають чиновників, прокурорів, адмінбудівлю. Але не журналістів. Наочно бачимо те, до чого закликають безвідповідальні політики. Посадовці та їх прихильники спочатку ділять журналістів на сорти, а потім закликають позбавляти журналістів «не того» сорту прав».

Однак у коментарях користувачі висловлюються, що, з одного боку, бити журналістів неприпустимо, з іншого, телеканал однозначно «проросійський».

Смаколики для себе

З усього цього можуть з’явитися сюрпризи від Порошенка.

Перший. Формальний розпад де факто неіснуючої коаліції. Саме нині це може бути вигідно Банковій, оскільки «НФ» за голосування за поправки до Конституції (ЄС і НАТО), можливо, торгується в обмін на підтримку Держбюджету. Але Держбюджет Банковій підтримувати не вигідно. Це опосередковано дала зрозуміти Ірина Луценко на Погоджувальній раді під час викладення вимог президента до бюджету. Але для того, щоб БПП гідно вийти з парламентської більшості, партнери мають бути заплямовані. Наїзд на стовпів «НФ» та вірогідних членів першої п’ятірки на виборах (Денісова, Геращенко, Омелян, Петренко) змусив «НФ» діяти рішуче. Плацдармом для з’ясування стосунків стала Полтава, але того ж дня епіцентр перемістився в Київ. На Погоджувальній раді ВР того ж дня лідер фракції «НФ» у парламенті Максим Бурбак говорив про прокремлівські ЗМІ та наполягав на ухвалі закону про іноземних агентів. Після побиття Білери під ГПУ та різкої відповіді Артема Шевченка НьюзВану легко представити «НФ» як диктаторів та переслідувачів свободи слова, а отже, на знак протесту вийти з коаліції. Тим паче, Генеральний прокурор Юрій Луценко, на брифінгу у ГПУ заявив, що не було достовірних відомостей про «будь-яку участь екстрагованого в АТО на боці України. Ми про це дізналися після завершення процесу. Ставлю під сумнів можливість воювати на боці України іноземним громадянам. Це можливо лише за контрактом. …На мій погляд, є аморальним розколювати суспільство».

Другий. На рівні Полтави сформувалася ситуативна коаліція, в якій, що цікаво, поєднані нинішні опоненти: БПП, РПЛ, частково «Батьківшина» та Опозиційний блок. Якщо така конфігурація складеться і у Верховній Раді, президент матиме не коаліцію на паях з Гройсманом, а широку ситуативну, що забезпечить йому і 266, і навіть 300 голосів. У передбюджетний період таку коаліцію скласти та утримувати легше й дешевше.

При цьому, влада не лише може не заважати Опо-блоку чи іншим партнерам активно відстоювати свої інтереси, але й сприяти цьому. Щоправда, лише тоді, коли це збігається з її, влади, інтересами. Наприклад, відразу після побиття журналістки телеканалу основний акцент у коментарях – поліція охороняє владу, а треба, щоб вона охороняла народ. Проводяться паралелі з Майданом. У критичних зауваженнях вже фігурує прізвище міністра внутрішніх справ, до якого у лідера «За життя!» Вадима Рабіновича та співвласника НьюзВан Андрія Портнова є чимало запитань.

Третій. Вийти з коаліції, нехай і на негативі, вигідно і «НФ», аби остаточно відділити себе від влади. Єдиним чинником залишався адмінресурс, але, коли Омелян та Геращенко під підозрами, краще вивести їх з-під удару та задіяти у політичній агітації, доки цих політиків остаточно не зачорнили. Головне – правильно сформулювати мотивацію, яку буде озвучено публічно.

Галантний розрив

Симптоматично, що Юлія Тимошенко була відсутня на Погоджувальній раді. Отже. основні тези від «Батьківщини» буде озвучено у вівторок на пленарному засіданні парламенту, під час «розминки». У комбінації, що складається, Тимошенко поки що залишається «темною конячкою». У неї є розкішний шанс у четвер висловити своє «фе» Порошенку на кшталт «лаптєй» від Луценка Леоніду Кучмі. Або покинути парламент.

Олег Ляшко, і Арсен Аваков, і Арсеній Яценюк, і Андрій Портнов, і особливо мовчазний нині Олександр Турчинов, — її колишні соратники. Якщо Тимошенко з ними домовиться (чому б і ні?), тоді Порошенко залишаться без силових структур. Тому, не виключено, йде велике полювання саме на Тимошенко та її колишніх побратимів.

Хоча технологічніше було б Банковій домовитися безпосередньо з Тимошенко, навряд чи вона виконає умови угоди. Про це опосередковано свідчить злив інформації з боку російських ЗМІ про начебто підтримку Кремлем кандидатури Порошенка на президентських виборах 2019 року. Якщо цей злив було ініційовано структурами, близькими до Ігоря Коломойського через посередництво (чи й сприяння?) Тимошенко, цікавим є посилення антикремлівської та антиросійської риторики «НФ» водночас із такими заявами політологів. На рівні публічних висловлювань «Нарфронт» стрімко відмежовується від влади, що не могло не стурбувати Банкову та БПП. І вони зіграли на випередження: Порошенко розриває Велику угоду з РФ одночасно із негативом у напрямку Арсена Авакова та близьких до нього ультраправих.

Як бачимо, великий розкол відбувся не лише у християн східного обряду, але й в українському політикумі.

ЗамПоліт