Ср. Окт 28th, 2020

Дорогий газ: не платити чи від’єднатися

42615111_1940220872724355_3805975150407450624_o

Сплачувати за спожиті послуги нас зобов’язує законодавство. Але новина про зростання цін на газ і, звісно, на опалення викликала логічну реакцію: люди підрахували власні доходи, свої шанси на отримання субсидій та й схиляються до ідеї не платити. Зокрема, це помітно по публікаціях у соціальній мережі. Наприклад, два коментарі: «Бойкот новим цінам» та «Пропоную всією країною взагалі не платити за газ». Про правові можливості не платити та наслідки не сплати по рахунках нам розповів
Анжрей Гриноренко

 Григоренко Андрій, юрист практики інтелектуальної власності, земельного права,житлово-комунальних послуг та виконавчого провадження 

Не платити заборонено законом

 Із самого початку варто зазначити, що просто не сплачувати за опалення та газ громадяни не зможуть у зв’язку з тим, що п. 5 ч. 2 ст. 7 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» передбачено обов’язок споживача оплачувати надані житлово-комунальні послуги за цінами/тарифами, встановленими відповідно до законодавства, у строки, встановлені відповідними договорами. Окрім того, цим законом передбачено застосування пені за несвоєчасну оплату наданих послуг. Таким чином, відмова від оплати наданих послуг, зокрема з постачання газу та тепла, призведе до виникнення заборгованості перед відповідними постачальниками, яку вони матимуть право стягнути в судовому порядку.

Чи можна відмовитися від послуги?

У зв’язку з подорожчанням газу для населення, а також не завжди якісного теплопостачання багато людей задумалися щодо можливості відмови від послуг з постачання тепла та газу.

Розглянемо можливість відмови від послуги з теплопостачання. Так, порядок надання житлово-комунальних послуг зазначений у Законі України «Про житлово-комунальні послуги», а надання послуги з теплопостачання Законом України «Про теплопостачання» та «Правилами надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення та типового договору про надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення».

Варто зазначити, що Законом України «Про теплопостачання» заборонено самовільне від’єднання споживача від теплової мережі і за такі дії передбачено штраф у розмірі до 500 неоподатковуваних доходів громадян, що становить 8500 гривень.

Автоматический альтернативный текст отсутствует.

А п. 24 «Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення та типового договору про надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення» передбачено, що споживачі можуть відмовитися від отримання послуг з централізованого опалення та постачання гарячої води.

«Відрізати» опалення — тільки колективно 

П. 13 ч. 1 ст. Закону України «Про житлово-комунальні послуги» передбачено право споживача розірвати договір про надання комунальної послуги, попередивши про це виконавця відповідної комунальної послуги не менш як за два місяці до дати розірвання договору, за умови допуску виконавця для здійснення технічного припинення надання відповідної послуги. Проте тут є певні обмеження, оскільки це право не поширюється на договір про постачання теплової енергії, укладений зі споживачами у багатоквартирному будинку, крім випадку розірвання такого договору колективним споживачем.

Відповідно до п. 2.1. «Порядку відключення окремих житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання для вирішення питання відключення житлового будинку (будинків) від мереж централізованого опалення його власник (власники) повинен (повинні) звернутися до відповідної Комісії органу місцевого самоврядування або місцевого органу виконавчої влади (далі – Комісія) з письмовою заявою про відключення від мереж ЦО і ГВП. У заяві про відключення від мереж ЦО і ГВП власник (власники) будинку зазначає причини відключення. До заяви додається копія протоколу загальних зборів мешканців будинку щодо створення ініціативної групи з вирішення питання відключення від мереж ЦО і ГВП та прийняття рішення про влаштування у будинку системи індивідуального або автономного опалення. Рішення про відключення будинку від системи централізованого опалення з улаштуванням індивідуального опалення повинно бути підтримане всіма власниками (уповноваженими особами власників) приміщень у житловому будинку.

Процедура відключення від послуг ЖКГ

На підставі пункту 2.2 Порядку Комісія розглядає надані документи лише за наявності затвердженої органом місцевого самоврядування в установленому порядку оптимізованої схеми перспективного розвитку систем теплопостачання населеного пункту та у відповідності до неї. Комісія, після вивчення наданих власником (власниками) документів, у місячний строк приймає рішення щодо відключення від мереж ЦО і ГВП, улаштування індивідуальної (автономної) системи теплопостачання та збір вихідних даних і технічних умов для виготовлення проектної документації. При цьому обов’язково враховуються технічні можливості існуючих мереж газопостачання, водопостачання та електропостачання даного населеного пункту або окремого мікрорайону щодо забезпечення живлення запропонованої власником (власниками) системи теплопостачання.

На данном изображении может находиться: небо, облако и на улице

Відповідно до п. 26 Правил відключення споживачів від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води здійснюється у разі, коли технічна можливість такого відключення передбачена затвердженою органом місцевого самоврядування відповідно до Закону України «Про теплопостачання» схемою теплопостачання, за умови забезпечення безперебійної роботи інженерного обладнання будинку та вжиття заходів щодо дотримання в суміжних приміщеннях вимог будівельних норм і правил з питань проектування житлових будинків, опалення, вентиляції, кондиціонування, будівельної теплотехніки; державних будівельних норм з питань складу, порядку розроблення, погодження та затвердження проектної документації для будівництва, а також норм проектування реконструкції та капітального ремонту в частині опалення.

Третій шлях – із травня 2019 року

Законом України «Про житлово-комунальні послуги» передбачено умови, за яких споживач теплової енергії може від’єднатися від мережі, а саме відповідно до ч. 7 Перехідних положень Закону України «Про житлово-комунальні послуги» у багатоквартирних будинках, у яких на день набрання чинності цим Законом не менш як половина квартир та нежитлових приміщень відокремлена (відключена) від мереж централізованого опалення та централізованого постачання гарячої води, власники квартир та нежитлових приміщень, приєднаних до таких мереж, не зобов’язані, але мають право виключно за власним рішенням у встановленому порядку відокремити (відключити) від них свою квартиру чи нежитлове приміщення та влаштувати систему індивідуального теплопостачання (опалення та/або гарячого водопостачання) у такій квартирі чи нежитловому приміщенні.

Таким чином, на законодавчому рівні з урахуванням певних обмежень споживач має право відмовитися від послуги з теплопостачання, якщо уже не менше 50 % квартир від’єдналися від тепломережі. Даний закон набирає чинності з 1 травня 2019 року.

Що ж стосується відмови від послуги з газопостачання, то порядок надання послуг з газопостачання регулюється Кодексом газорозподільних систем та не такий складний як відключення від тепломереж. Так, відповідно до Кодексу газорозподільних систем газопостачання може бути припинено шляхом подання споживачем письмової заяви про припинення газопостачання відповідному постачальнику газу.

Григоренко Андрій,

юрист практики інтелектуальної власності, земельного права,

житлово-комунальних послуг та виконавчого провадження

Фото акаунт НАК «Нафтогаз України» та сайт Міненерго