Чт. Окт 29th, 2020

Школи очікує щось на кшталт томосу

Lbfyf-Ujyxfhtyrj.jpeg

У четвер, 25 жовтня, стало відомо, що народний депутат фракції БПП Олексій Гончаренко поспівчував скривдженої батьківським комітетом харківської школи (скандал з тортом) Діані і запросив її до Верховної Ради «поїсти торт з народними депутатами». Попутно Олексій Гончаренко попіаритися законопроект проти буллінг в школах авторства Оксани Білозір.
З боку народного депутата піар-хід цілком зрозумілий, якщо б не одне «але». У соціальних мережах, і не тільки в них, розпалюються дискусії про правомочність батьківських комітетів. Деякі експерти пропонують батьківські комітети заборонити.
І скандал з тортом дає відмінний привід зробити це. Причому від заборони на батьківські комітети будуть і серйозні політичні наслідки, про які як учасники події, так і спостерігачі поки що не замислюються.
По-перше, РК в багатьох класах контролюють не стільки «життя класу», скільки батьків, використовуючи дітей як інструмент тиску на них. Може РК непрямо агітувати за того чи іншого кандидата чи партію на виборах? Так, наприклад, запросивши на «виховну годину» представників певної партії. Або наказавши батькам зробити правильний вибір. Або просто влаштувати на батьківських зборах обговорення «поточної ситуації в країні». Оскільки, як свідчить дискусія в соцмережах, проблема в масштабах всієї України, охоплення електорату потенційно величезний.
По-друге, якщо і не брати до уваги можливість непрямої агітації і впливу через дітей на настрої батьків, залишається питання відданості директорів шкіл. На словах директор розсипається у вірності одному політику, а на ділі може нишком підігравати його конкуренту або конкурентам. Щоб забезпечити не так лояльність, як покірність директорів і тим самим помножити адмінресурс, під егідою дійсно актуального справи — подолання буллінг в школах — на рівні класів створюються опозиційні РК групи батьків. В одних випадках, вони виникають стихійно, в інших — цілеспрямовано, щоб контролювати вчителів і тримати в тонусі директора. Не секрет, що через РК проходять неврахованими значні кошти. Гіперактивність опозиції в класі обрубує або помітно виснажує дані потоки, тому будь-якому вчителеві буде вигідніше домовитися з опозиціями. В тому числі, і в малозначних для конкретного вчителя «політичному питанні».
Якщо закон приймуть, це буде щось на зразок томосу для українських православних церков: теоретично, всі повинні об’єднатися в братському пориві, на практиці почнеться запеклий з’ясування стосунків. А в розділених колективах легше і агітувати, і такими колективами легше маніпулювати.
На користь політичної версії не тільки піар-запрошення від Олексія Гончаренка, але і старанний розігрів скандалу, виведення його на рівень Верховної Ради, ймовірність прийняття закону про протидію Буллінг тільки зараз, перед виборами, хоча проблема неодноразово піднімалася і раніше, і випадки були набагато гірше .
Однак позитив в ситуації є, і величезний. Якщо батьки, у яких здоровий глузд подолав «совковість», скористаються наданим шансом і поставлять під жорсткий контроль фінпотоки, в школах визріє ядро дійсно якісної реформи освіти.
Лілія Брудницька, експерт ЦСП «Вибір»