Візит дами: навіщо Меркель приїздила до Кива

a010e0028776a40379e5c474aa069a15_1541084530_extra_large

Канцлер ФРН Ангела Меркель відвідала українську столицю в перший день останнього місяця зими і була настільки ж похмурою, як і погода в Києві 1 листопада. Мета візиту не було досягнуто.
Судячи з широкою програмою візиту, Ангела Меркель зондувала грунт перед українськими президентськими виборами. Її цікавив Мінський процес, проте помітно пожвавлювалося висока гостя, коли йшлося про газ і «Північний потік-2».
Ангела Меркель не сказала нічого, що могло б порадувати українських громадян: ціни на газ будуть рости і це правильно, від субсидій потрібно поступово відмовлятися, переходячи до персональної монетизації (персональним субсидіях).
«Якщо все отримують субсидії, навіть ті, хто може оплатити енергоносії, про успіх говорити не можна. Ми бачимо, що шлях важкий. Але потрібно враховувати реальність », — підвела висока гостя риску під газовими стражданнями українського політикуму. «Не треба, щоб виникало враження, що газ або нафту можна отримати за нульовим тарифом», — уточнила вона.
І найголовніше, що потрібно від неї озвучити: «Я менш критично розглядаю цей проект», — сказала Ангела Меркель, маючи на увазі «Північний потік-2».
Голова Верховної Ради Андрій Парубій, розкритикував «Північний потік-2», що не завадило йому галантно прийняти канцлера ФРН.
Головні «пряники» від фрау отримав президент України Петро Порошенко: невизнання результатів «виборів» в ОРДЛО Європейським союзом і підтримку української позиції в Мінському процесі.
А ще Ангела Меркель, в більш невимушеній обстановці, на зустрічі зі студентами Київського національного університету імені Тараса Шевченка, підтвердила, що в 2021 році не стане висуватися в канцлери: «Нехай прийдуть нові люди».
Якщо скласти основні заяви Меркель в Києві, картинка виходить не дуже красива: настав час платити за рахунками. З німецькою педантичністю канцлер ФРН в ході спільного брифінгу з президентом України перерахувала фінансовий обсяг підтримки України Німеччиною. Цифра вийшла значна і, судячи з усього, ця підтримка буде ще розширена.
Однак тепер фінанси потрібні самій Меркель. Її рівень токсичності всередині Німеччини, та й в ЄС, стрімко зростає. Скована коаліційною угодою, вона має малий простір для маневру. І якщо «Північний потік-2» загальмується, Меркель доведеться зі скандалом піти з політики, а, можливо, і потрапити під слідство. Одним з недоліків, які можуть їй озвучити, є і підтримка України, в тому числі, фінансова, при низькій, порівняно з європейською, ціною на енергоносії для населення.
Зростання цін ан газ життєво важливий для канцлера ФРН ще й тому, що цими грошима буде частково компенсовано участь Німеччини в «Північному потоці-2» і збалансовані ціни на енергоносій для німців. Якщо український уряд або президент, або парламент якимось чином заморозять або знизять тарифи на газ, це буде крах не для України, а для Німеччини і Меркель особисто. Причому, їй важливо, щоб при перезавантаженні влади в результаті виборів було забезпечено зростання тарифів. Ми припускаємо, гарантії вона отримала дуже прозорі і, оскільки від позиції Ангели Меркель залежить і позиція МВФ, в даний момент вирішується доля важливого траншу, але Фонд турбує зростання бюджетних асигнувань на субсидії як корупційна «годівниця».
Ймовірно, незручна Меркель і для США, де охоче ведуть діалог з президентом Франції Еммануелем Макрона. У Макрона великі амбіції, зокрема, щодо ролі Франції в Євросоюзі. Безумовно, він був би приємніше Вашингтону, ніж непоступлива Меркель.
Тому канцлер почала діяти рішуче. Як ні парадоксально, газово-тарифна зашморг на шиї рядових українців — гарантія міцності її позицій в політиці, особливо на чолі тих лідерів європейських держав, які стурбовані зростаючим впливом США в регіоні.
І ще момент. «Газпром» може бути зацікавлений у відновленні економічних відносин з «Нафтогазом України». Імовірність того, що Меркель якимось чином включена в схему налагодження таких відносин, мала, але все-таки вона існує.
Лілія Брудницька, експерт ЦСП «Вибір»