Список Медвєдєва: дива закономірні

4638976

До похмурого листопадового київським ранку приспіли дві події: введені в дію російські санкції проти України і в країну прибула канцлер ФРН Ангела Меркель Випадково співпало?
Ангела Меркель під час зустрічі з президентом України Петром Порошенко була похмурою, втомленою і стурбованою. Є від чого: президент США Дональд Трамп змусив її поділитися «газовим пирогом». Відповідно, щоб не залишити німців без тепла, потрібно стиснути долю України в транзиті газу і обговорити тарифи, квоти, управління «трубою» та інше. Розмова чекає нелегкий, тим більше, Меркель спробує компенсувати українською часткою втрати через натиску США.

Офіційно ж мова піде про мирне врегулювання ситуації на Донбасі. Це хороша ширма для того, щоб не розкривати справжню причину необдуманої зустрічі.

Ми не повинні забувати і про вибори в Конгрес США. Через тиждень в Америці очікують або скандального оскарження результатів голосування, або не менш скандальною захисту цих результатів. Як владнається баланс і на чиєму боці опиниться сила, на даний момент навіть корифеї представляють лише в загальних рисах. Однак перехід Росії до дій у відповідь проти України показовий: очевидно, Хілларі Клінтон візьме реванш за програш на президентських виборах. І далі у них буде те, що у нас при «Ющенко президент — Тимошенко прем’єр» з обов’язковим посиленням тиску на РФ.

У Кремлі готуються задіяти «сирійський сценарій» і, поки Штати підривають ситуацію в Вірменії (Нагірний Карабах) і в Грузії (президентські вибори), Росія намагається перетворити Україну в плацдарм для з’ясування відносин. Що, за великим рахунком, цілком узгоджується і з планами Вашингтона.

Тому логічно було б побачити в «списку Медведєва» Петра Порошенка. Однак замість нього там фігурує син. Багато хто дивується — чому?

По-перше, на тлі шуму про протидію РФ у нас замовчують про санкції персонально проти президента Росії Володимира Путіна. Санкції, де прямо вказано він, є? Ризикну припустити, що офіційного документа не існує. З однієї простої причини — згадки про главу держави означає, як мінімум, розрив дипломатичних відносин. Тим часом, максимум, на що зважився офіційний Київ за п’ять років збройної агресії — це не продовжити Великий договір про дружбу з РФ. Чи не продовження договору — далеко не його розрив. Тим не менш, не продовження договору з Росією, крім іншого, означає, що кордони України у відносинах двох країн стають неіснуючими: демаркація кордонів в рамках Великого договору не дійсна, інших документів міждержавного рівня про кордон не існує. Гіпотеііческі і РФ, і Україна в будь-який момент можуть поставити питання про межі своїх територій. В таких умовах вводить санкції особисто проти глави держави загрожує.

У Москві керуються іншими міркуваннями. По-перше, відсутність президента України в списку санкцій поставить під сумнів його патріотичність, особливо для цільового електорату. По-друге, Кремль не бажає опинитися в ситуації, коли Росію будуть звинувачувати в розв’язуванні війни, а включення Порошенко-батька в список — вже недружній крок на офіційному рівні. По-третє, у Меркель виникнуть питання щодо списку і відсутності там президента України. Петру Порошенко буде складніше спілкуватися з фрау Меркель. Що, крім іншого, негативно позначиться на динаміці цін на газ, з точки зору українського населення.

Лілія Брудніцкая, експерт ЦСП «Вибір»