Вт. Май 26th, 2020

Борг платежем: навіщо «Оппо-блок» повернув Рабіновича

45697045_1027588474077849_6168947469540392960_n

Співголова партії «Опозиційний блок» Юрій Бойко і лідер «За життя!» Вадим Рабинович обійшли лідера ВО «Батьківщина» Юлію Тимошенко в марафоні злиттів та об’єднань. У п’ятницю, 9 листопада, в кулуарах Верховної Ради Бойко і Рабинович заявили про створення «Опозиційною платформи — За життя». Обидва політики підкреслили, що платформа відкрита для консолідації опозиційних сил. Так що Юлія Володимирівна ще може застрибнути в потяг.
Альянс «Бойко-Рабинович» озвучив три програмних тези: мир — соціалка — нейтралітет у зовнішній політиці. Тим самим «застовпивши» базові теми «Опозиційного блоку» за собою.
Гіпотетично, концентрація політсил виправдана ризиком відтоку виборців в разі внутрішньої «войнушки» на одному електоральному полі. В даному випадку, підгрунтя набагато цікавіше.
Вадим Рабинович колись резонансно вийшов з «Опозиційного блоку», супроводивши свій відхід критичними коментарями. Якщо згадати чутки, що циркулювали тоді, догляд Рабиновича пов’язували з розбіжностями між співголовами політсили.
Однак зараз ситуація інша: «За життя!» Не просто Раскольни політсила з двома лідерами Вадимом Рабиновичем і Євгеном Мураєва, а проект, офіційно взятий «під свою руку» Віктором Медведчуком. І якби Медведчук захотів посилити свої позиції в «Оппо-блоці», виставляючи проти, умовно кажучи, «донецьких» свої ресурси і свою креатуру, повернутися через «За життя» — це дешево, логічно і сердито.
Таким чином, Олександр Вілкул, який, за неперевіреними даними, просувається як раз донецькими (зокрема. Ахметовим) отримує сильного внутрішнього конкурента в особі укріпленого ресурсами, зв’язками і мізками Медведчука Юрія Бойка.
Саме тому ключове питання, кого «Оппо-блок» висуне кандидатом в президенти, залишається відкритим. Зате внутрішньовидова боротьба вийшла на предфінальную стадію.
Ахметовська частина «ВП» на даний момент загнана в кут: якщо «Оппо-блок» розпадеться, виборців втратять обидві частини політсили, одним зі своїх достоїнств декларувала єдність. Крім того, дивно буде виглядати партія, яка виступає за консолідацію країни і при цьому розколює сама, причому без видимих гострих і значущих (для виборця) протиріч.
З іншого боку, залишатися — значить, погоджуватися на єдиного кандидата в президенти Юрія Бойка, вимовивши собі гарантії і преференції. Це теж не варіант.
Проміжним рішенням, судячи з усього, стане Євген Мураєв. Платформа «Наші» взяла на озброєння тези, за одне публічне озвучення яких можна потрапити під підозру, мінімум, в порушенні законодавства про декомунізацію. Ліва ніша досі умовно вільна, Ілля Ківа зі своїми соціалістами поки що закриває вузький сегмент ніші, і саме тут, на близьких багатьом виборцям південній та східній Україні тезах, можна розвертатися в повну силу. Судячи з обшуків у матюкав Бережний і у лідерів громадської організації «Брати», такі ідеї не тільки обговорюються, а й локально тестуються.
Але є нюанс — бренд «Опозиційний блок». Слово «опозиційний» виграшне само по собі, воно дає можливість конкурувати, в тому числі, з ВО «Батьківщина» і Тимошенко, також претендує на роль вождя опозиції, і заходити на її електоральні поля. Як поділити бренд? В ідеалі, якщо не можна поділити, треба знецінити. Що, в свою чергу, може спричинити відплив виборців.
У той же час, новий альянс запускає свій бренд — «Опозиційна платформа — За життя». З тонким натяком, що, якщо почнуться тертя, вони можуть і залишити «Оппо-блок» з його токсичністю для виборців центральної і особливо західної України.
Тому в найближчі дні і, можливо, тижні все залишиться як є. Оскільки відтягувати з натяками на єдиного кандидата довго не можна, почнуться натяки, імітація інтриг і т. П. Завершиться все захоплюючим дійством — праймеріз, де, як очікується, перипетії процесу стануть цікавіше прізвища переможця.
І якщо це станеться, буде зафіксовано відносно нове для українського політикуму явище, коли бренд політсили сильніше бренду лідерів і єдиного кандидата.
Або — гучним розлученням. Яке також цікаве, але не таке продуктивне.

Лілія Брудницька, експерт ЦСП «Вибір»