Вс. Сен 22nd, 2019

Свідки Інкогніто: що саме зламала Банкова в УПЦ МП

Собор-УПЦ-14

Об’єднавчий собор українських православних церков можна і не збирати, — його рішення заздалегідь відомо. ВО всякому разі, так відреагував Вселенський Патріархат на зустріч президента України Петра Порошенка з ієрархами УПЦ МП.

Троянда єднання й шипи протидії

У вівторок, 13 листопада, глава Української держави Петро Порошенко мав намір зустрітися з ареопагом УПЦ МП в Печерській Лаврі. Однак пізніше з’явилася інформація, що зустріч перенесена до Українського дому і на її прибутку кілька єпископів УПЦ МП. Після чого прес-секретар Петра Порошенка Святослав Цеголко запостив в соцмережі злам сценарію Кремля »
Вранці наступного дня з’явилася реакція Вселенського Патріархату. Варфоломій не залишив сумнівів — томос буде: «Як дали автокефалію всім іншим помісним церквам, Священний Синод вирішив дати автокефалію багатостраждальної Православної церкви в Україні, щоб вона також приєдналася до повноти православ’я в єдності і внутрішньому світі».
Тим часом, в Печерській Лаврі ієрархи УПЦ МП провели Синод і прийняли ряд жорстких рішень: розрив зі Вселенським Патріархатом, неучасть в Об’єднавчому соборі. Ця позиція була передбачуваною. Як і нічна зустріч Порошенка з «деякими архієпископами УПЦ МП».

Мат у три ходи

Якби не звернення Варфоломея до українського народу з нагоди пам’яті жертв Голодомору, можна було б гадати, але після чітких тез Вселенського Патріарха комбінація стає прозорою.
Хід перший: Банкова, світська влада виступає модератором церковних процесів. Петро Порошенко робить перший крок до УПЦ МП, закликаючи їх обговорити проблемні питання, і ієрархи погоджуються. Логічно, що президент, настільки переживаючи про єдність православних церков в Україні, погодився б на зустріч хоч під мостом.
Хід другий: але Порошенко робить в буквальному сенсі хід турою, переносячи зустріч в Український дім. Він прекрасно розуміє, що церковні ієрархи не погодяться, адже у них засідання Синоду. Крім того, вони всерйоз побоюються захоплення Лаври. Тут президент відіграє напевно — ніхто за ним до Українського дому не побіжить. Що дає підстави звинувачувати УРЦ МП в небажанні вести діалог. Обвинувачення не надто обгрунтоване, але зійде і таке інше.
Хід третій: ймовірно, для Порошенко було великою несподіванкою поява в Українському домі кількох єпископів УПЦ МП. Вони ламають струнку версію про «небажання УПЦ МП вести діалог» і ставлять гаранта в незручне становище. Крім того, що конкретно їм може обіцяти президент України, чого не може дати УПЦ МП? Ймовірно, єпархії. Але вольовим рішенням світської влади це питання не вирішується, багато що залежить від настроїв на місцях.

Легалізація Єдиної і неподільної

Очевидно, участь ієрархів УПЦ МП, нехай і неофіційно, у зустрічі з президентом було важливо і для Онуфрія. З однієї простої причини — Об’єднавчий собор стане формальністю, рішення заготовлено, і неучасть УПЦ МП погано зрозуміють. Тому розумніше, офіційно відмовившись, делегувати до конкурентам своїх представників. Таким чином УПЦ МП уникне звинувачень в відмови від об’єднавчого процесу в українському православному світі. У той же час, легати УПЦ МП зможуть впливати на перипетії Об’єднавчого собору.
Щоб дати зрозуміти УПЦ МП — їх гра на двох дошках не має сенсу, Варфоломій і анонсував томос. Але він не дав чіткої відповіді, кому саме видасть бажану грамоту.
Петро Порошенко вважає — треба давати поки не створеної Єдиної православної. Адже він зробив все для легалізації нової церковної структури. Вселенський Патріархат залишає простір для маневру, зберігаючи інтригу.

Кому дати?

Це означає, УПЦ КП та УАПЦ розумнішими відійти від справ і залишити президента з УПЦ МП один на один. Спливають відомості, що Петро Порошенко хоче провести в ієрархи нової церкви близького йому Вінницького єпископа УПЦ МП. Однак в Константинополі явно не в захваті від такої кандидатури: перебування в УПЦ МП все ж кидає тінь. Симптоматично, що міністр закордонних справ Павло Клімкін відбув до Вашингтона до держсекретаря США. Може він, крім іншого, узгоджувати предстоятеля нової церкви в Україні? Теоретично — так.
Але навіщо, в такому випадку, Петро Порошенко 13 листопада, не зустрівшись з ієрархами, говорив по телефону з Онуфрієм? Навряд чи він називав предстоятелю УПЦ МП прийшли на зустріч до Українського дому.
Значить, попереду — цікавий поворот. Якби, наприклад, УПЦ МП офіційно попросила томос — вона і тільки вона його б і отримала. І якщо Порошенко домовиться з Онуфрієм, автокефальну церкву дійсно вдасться створити до березня 2019 року. Але УПЦ МП не просить. Однак томос можуть забажати деякі єпископи УПЦ МП. І — отримати його, адже у цій церкві в Україні вдвічі більше єпархій, ніж в УАПЦ і УПЦ КП разом узятих. Парадоксально, такий розвиток подій влаштовує і Порошенко, і, схоже, Константинополь. Для цього на Об’єднавчому соборі УАПЦ і УПЦ КП повинні пересваритися.
Чи відіграє в даному випадку Порошенко напевно, як з Українським домом 13 листопада? Швидше за все так.
замполіт