Чт. Авг 13th, 2020

Холодний розрахунок: за що морозами катують

46182844_715485848818545_2629361450849665024_n

Фактор тепла стає одним з основних на майбутніх президентських виборах. Але зараз навіть фігуранти не усвідомлюють, з чим саме граються і до яких наслідків це призведе.

Сміла посміла

Мер Сміли Олексій Цибко вступив у відкритий конфлікт з прем’єр-міністром Володимиром Гройсманом. На засіданні Кабміну в середу, 14 листопада, прем’єр зробив два важливих заяви: розширення повноважень уряду і ініціювання відставки проштрафилися мерів.
І це не просто нервова реакція втомленого від дорослих проблем хлопчика. Така відповідь Банкової на, м’яко кажучи, стримане сприйняття місцевими лідерами останніх ініціатив президента.
Скандал з опаленням в Херсоні і Смілі став відповіддю місцевих еліт центральної влади. І Київ перейшов до плану «Б».

Приборкання норовливих

На засіданні уряду Володимир Гройсман показово виводив з-під критики НАК «Нафтогаз України», переводячи стрілки на місцеву владу. З чого можна зробити висновок, що Гройсман в одній упряжці з Коболєва. По крайней мере, по даному питанню. Але навіщо прем’єру захищати НАК?
Розгадка криється в раді-рекомендації Гройсмана місцевим радам приватизувати в комунальну власність тепломережі. Що це означає в практичній площині?
Уявімо собі умовний українське місто N. Тепломережі в більшості міст, де є централізоване опалення, зношені понад міру. Взявши їх на баланс, місто зіткнеться з величезною проблемою — мережі, т. Е. Труби, треба обслуговувати. Модернізувати. Прокладати нові. Це колосальні гроші, які потягне не кожен місцевий бюджет. Що автоматично означатиме посилення навантаження на них і різке падіння прямих прибутків місцевих еліт.
Без переходу в комунальну власність генеруючих потужностей мережі — дорога непотрібна іграшка. Генеруючим підприємствам мережі тисячу років не треба, як і витрати на них. Скинувши мережі, там зітхнуть вільніше і примножать прибутку. А міста задихнуться і потраплять в дуже жорстку залежність від Центру. Від того ж Кабміну. І від чинного президента. І тоді мери міст будуть хвостиками бігати за Гройсманом і в рот йому дивитися.

Заморозь електорат — виграй вибори

Мер Сміли Олексій Цибко намагався прорватися на засідання Кабііна. Але, за його словами, охорона не пропустила. Так поводитися з колишнім бійцем батальйону «Дніпро-1» небезпечно, однак Гройсман дозволив собі це. Чому? Адже грамотніше було б заслухати Цибко на засіданні. Замість цього було заслухано хор: премії в 10 млн грн, сепаратизм і дострокові вибори.
Якщо Верховна Рада проголосує за дострокові вибори, буде створений небезпечний прецедент: за бажанням керівника виконавчої гілки влади центральний орган законодавчої влади, по суті, знімає керівника місцевого самоврядування. Таким чином, повністю змінюється суть виконавчої гілки влади, а президент і прем’єр отримують в руки відмінну дубину для місцевого самоврядування.
опір знизу
Але Цибко не здається. Був мітинг під Кабміном, який в Мережі швидко затаврували як проплачений. «Якщо прем’єр боїться мера», — багатозначно вставив він в коментарі телеканалу 112.
І в чомусь має рацію: якби Цибко забезпечив, як рекомендував Гройсман, реструктуризацію боргу, він би визнав його факт. І навісив б на бюджет міста серйозний вантаж. Тому формально його тактика логічна.
Але в його перерахування соціально значущих об’єктів, які вимушено закрилися (в тому числі, лікарня) через відсутність опалення.
При цьому в Херсоні і Кривому Розі частково проблему вирішити вдалося. Але несподівано рвонуло в Києві, на Печерську, і люди вийшли на пікет, перегородили бульвар Лесі Українки.

Хто кому мороз

Ми можемо припустити, що на полігоні Сміли обкатується схема переділу потужностей на українському ринку газу, попутно вирішуючи політичні проблеми. З одного боку, перевибори в Смілі запропонував позафракційний депутат Павло Кішкарь, який пройшов до Верховної Ради за списком «Самопомочі». З іншого, націленість Гройсмана на тепломережі може мати дуже меркантильний інтерес: фінансова та інша підтримка на виборах (ймовірно, парламентських) в обмін на передачу мереж, через комунальну власність, під фактичний контроль НАК «Нафтогаз України». До речі, глава правління НАК «Нафтогаз України» вже заявив, що хотів би безпосередньо працювати з кінцевими споживачами. Це означає — війна облгазам і могутності Коломойського і Фірташа.
Поки що уряд прийняв рішення заборонити відключати жителів від тепла за борги операторів газового ринку — на період опалювального сезону.
І в четвер, 15 листопада, делегація Кабміну виїде в Смілу.
Очевидно, в містах-мільйонниках гратися з холодом небезпечно (в Києві команда Кличко зі здриганням готується до серії колапсів). А порівняно нечисленна Сміла ідеально підходить для обкатки технологій: будь-який бунт в такому містечку не викличе особливих наслідків по країні. Тим більше, мер повернувся в своє крісло через суд.
Ми як споживачі можемо очікувати, що поточний опалювальний сезон буде арохісложним. Адже люди, що замерзають, — це ідеальний контингент для масових акцій протесту.

Лілія Брудницька, експерт ЦСП «Вибір»
Фото аккаунт Олексія Цибко