Чт. Сен 24th, 2020

Морський збій: Росія визначилася з Азовським морем

46770498_1075361322667137_7768566274673606656_n

В Азовському морі може з’явитися нова «гаряча точка» збройного конфлікту між Україною і Росією. Цього разу, пряме зіткнення, без «зелених чоловічків» і посилань на «внутрішні протистояння».
У неділю, 25 листопада, вранці надійшла інформація про те, що танкер РФ протаранив і заблокував кораблі ВМС України.
У Росії пояснили свої дії «неправомірним заходом» українських кораблів в закриту акваторію територіального моря РФ і продовжили рух до Керченської протоки.
Неофіційно в російських ЗМІ вважають, що українські судна намагалися спровокувати РФ на застосування зброї і, таким чином, представити ініціатором збройного протистояння.
Українська сторона, МЗС України, в жорстких виразах відреагувала на інцидент: «Ми розцінюємо такі агресивні дії як порушення норм Статуту ООН, Конвенції ООН з морського права, двосторонньої договірно-правової бази».
А за версією ВМС України, російські кораблі провокували українську сторону. Зокрема, прикордонний корабель пішов на таран українського буксира.
При цьому Україна стверджує, що попереджала про проході кораблів, з відповідно до міжнародних норм про безпеку судноплавства. У Росії продовжують наполягати на відсутності запиту на прохід.
У України в даній ситуації виграшна позиція. Якби Росія пропустила українські кораблі, дії повторювалися б до зіткнення. Те, що сталося 25 листопада, дає підстави Києву офіційно звернутися за допомогою до ЄС і — що особливо важливо — до НАТО.
У світлі переформатування імовірною агітаційної кампанії президента України Петра Порошенка з «армія, мова, віра» на «ЄС і НАТО» ситуація може бути використана для тиску на західних партнерів. Симптоматично, що напередодні Петро Порошенко зустрічався з президентами Словаччини та Латвії. Можливо, на полях офіційних переговорів сторони обговорювали і питання безпеки, що включають безпеку акваторій морів.
Очевидно, зіткнення стане основною темою понеділка, 26 листопада. Неофіційно українські МВС дали зрозуміти, що готові до висадки російського десанту. Однак приблизно о 17-00 за київським часом у сочмережі з’явилося повідомлення прес-центру командування ВМС України: «25.11.2018 о 13.50 за київським часом Керченською протокою вільно пройшли морський тральщик ЧФ РФ “Адмірал Захарін” та 2 катера типу «Раптор» ПС ФСБ РФ. Цьому проходу не заважав танкер з виключеною AIC, яким Росія блокує Керченську протоку. Це є черговим свідченням лицемірної та брехливої політики Росії, адже мирний прохід для корабельної групи ВМС ЗС України блокується будь-якою ціною». Іншими словами, РФ, за версією ВМС України, нарощує війському присутність у Керченській затоці.

І це допоможе Петру Порошенко як Верховному головнокомандувачу зміцнити свої позиції і свій вплив всередині країни. Постпред президента України в Криму Борис Бабин уже заявив, що «ці дії ставлять хрест на угоді 2003 року по Азову». Значить, межі водного простору будуть переглядатися. По крайней мере, теоретично підстави для цього є. І не факт, що денонсація угоди 2003 року призведе до збільшення площі територіальних вод України. Як би взагалі без моря не залишитися.
Також варто очікувати серії заяв від ЄС і НАТО. Але найпоказовішими стануть релізи з США. Як очікується, Штати підкреслять свою прихильність принципам поваги територіальної цілісності і суверенітету України.
Важливий момент: чи стане Вашингтон вживати жорсткі формулювання на адресу РФ? Ми вважаємо, що час для таких виразів ще не настав, тому Штати обмежиться напівнатяками.
Зате жорстко своє слово скаже Європа, якої не посміхається допомагати Україні ще в одному збройному конфлікті. І цілком ймовірно, що Росія на тлі дипломатичної напруженості і, як наслідок, введення нових санкцій спробує віджати в України Азовське море.

Замполіт