Сб. Мар 28th, 2020

Добро з кулаками: Україна швидко вступить до НАТО

3912a40749f866e5a99c0088fdfa795a_1543193566_extra_large

Верховна Рада на позачерговому засіданні, як очікується, підтримає указ президента України про воєнний стан.

Вводячи військовий стан, Петро Порошенко повинен розуміти, що, прийшовши до влади як «батько світу», він відтепер стає «батьком війни». І всі тяготи і незручності воєнного стану будуть міцно пов’язані з ним і тільки з ним. Тим більше, військовий стан, при локальному конфлікті, пропонується ввести на всю територію країни, що автоматично вирішує проблеми з протестами «евробляхеров» і одночасно дозволяє, як в 2014 році, різко обвалити гривню. Команда Порошенко вже проробляла це і не без успіху. Чому не повторити? Таким чином, ніякі бюджетні щедроти не зможуть перебити зв’язки «Порошенко — війна». Перебити її здатний тільки світ і \ або економічне процвітання. Перше залежить від РФ, друге — від західних партнерів. І ніхто з них не стане тягати каштани з вогню заради конкретно Петра Порошенка. Цього разу, як показала попередня реакція, європейці схильні до переговорів і побоюються не так Росії, як американців.
Президент України може — і зробить, іншого зручного шансу може й не бути — запропонувати Верховній Раді в пакеті з воєнним станом або замість нього прийняти поправки до Конституції про ЄС і НАТО в цілому. Оскільки скликається позачергова сесія, процедурно так вчинити, хоч і з натяжкою, можна. Тим більше, момент обрано вдало.
На даний момент за замовчуванням вважається, що всі фракції і групи в єдиному пориві (за винятком «ВП-ЗЖ») підтримають військовий стан. На ділі сумнівною виглядає така підтримка з боку «ВП», «Самопомочі» і РПЛ. Знову результат буде залежати від груп. Але, оскільки засідання має бути в закритому режимі, на гора можуть видати якусь цифру і без уточнення позиції фракцій. А далі, якщо лідери партій і фракцій почнуть критикувати президента, «припаяти» їх поступовим відкриттям результатів голосування.
Петро Порошенко тисячу разів повторив, що «це не війна» і ніякі демократичні свободи ущемлені не будуть. Як кандидат у президенти він озвучував тези, за які потім вибачався з текстом «ви мене неправильно зрозуміли». Тому парламенту, з урахуванням донезмоги напруженої ситуації між Україною і РФ, необхідно закликати президента максимально конкретизувати свої подальші дії. Без цього президент, по суті, концентрує в своїх руках сильну владу і здатний, за бажанням, маніпулювати датою президентських виборів. Без конкретизації його дій і без напрацювання важелів впливу та участі в ситуації парламент втратить не тільки ініціативу, але і будь-який вплив на хід подій. А якщо ВР не проголосує, президент введе пряме правління. Часу подумати і депутатів за все нічого. Тим більше, вони розмачулений бюджетної вночі. Однак надалі, при обмеженні прав і свобод в режим воєнного стану, винним стане якраз парламент.
Воєнний стан може викликати різку реакцію всередині країни. Аж до збройних локальних конфліктів. Судячи з витрат на силовий блок в держбюджеті-2019, щось подібне, як мінімум, припускали. Але не послабить внутрішня напруженість Україну в протистоянні з Росією? Як мені здається, це питання має стати ключовим для депутатів на закритому засіданні Верховної Ради.