Війна і вибори: хто вже виграв і програв від воєнного стану

tests-arrived-assault-type-boats-009

Ще 26 листопада 2018 року у кулуарах Верховної Ради гомоніли про військовий стан як політтехнологію заради отримання бонусів на виборах або й відтермінування дати виборів чи навіть скасування перегонів. Однак вибори постановою парламенту затверджено 31 березня 2019 року. Відтак говорити про електоральні вигоди потенційних кандидатів є логічним.

Рейтинги зростуть

На думку винонавчого директора ГО «Платформа здоров’я» Дениса Давиденка, рейтинги учасників перегонів зростуть. Але це наслідок ухваленого рішення, а не політтехнологія, адже «потенційна електоральна вигода не є першопричиною запровадження воєнного стану».

Найперше коливання рейтингу з тенденцією до зростання очікується у чинного президента України: «Я та мої колеги впевнені, що до нового року ми спостерігатимемо чітке зростання його рейтингів. Більше того, більшість областей, де вводиться воєнний стан мають значну кількість виборців, які ще не визначилися за кого голосувати. Це також зіграє певну роль у зростанні рейтингів», — зазначив Денис Давиденко.

Партія так званого «миру» (Юрій Бойко, Євген Мураєв та інші), вважає експерт, гратиме на страху людей перед війною, проголошуватиме забезпечення миру як свій основний програмний тезис: » На противагу, ще більше зротання антиросійськийх сентиментів у суспільстві, пов’язаних з останніми подіями, гальмуватиме ріст їхнього рейтингу. Можна передбачити, що їх рейтинги особливо не зміняться, або якщо і зміняться — то не з причини проголошення воєнного стану».

А от у Юлії Тимошенко стабільний електорат. Його не зсуне навіть воєнний стан, бо виборці ЮВТ «зачасту не змінюють свою думку, і не перетікають до інших політсил. Якась різка зміна рейтингу — її навряд чи торкнеться».

Позиції по закінченню рахують

Не такою однозначною видається ситуація для голови правління Всеукраїнської регіональної експертно-юридичної асоціації Олексію Буряченку, адже пропозиція президента була ухвалена Верховною Радою із суттєвими корективами: «Наскільки П.Порошенко (як кандидат у президенти) зможе значно підвищити свій рейтинг, буде напряму залежати від наслідків введення ВС, які ми зможемо оцінити в кінці грудня 2018 року. Наскільки підвищиться обороноздатність прикордонних територій, які наслідки для економіки буде мати запровадження ВС, які досягнення буде мати Україна на «дипломатичному та зовнішньо-політичному фронті». На його думку, якщо за цей місяць ситуація не покращиться і «суттєвих вмін, в окреслених мною сферах, не відбудеться, то для П. Порошенка це буде мати значні електоральні зміни зі знаком мінус, а його опонентам дасть значне поле для критики, передвиборчої риторики та політичних маніпуляцій». Тому зараз «м’яч на полі» Президента П.Порошенка, але ситуація може кардинально змінитися уже найближчим часом.

Порошенку буде духе важко

Олексій Буряченко очікує, що найближчим часом чинному президенту України буде не легко, особливо «схилити шальки терезів на користь України у дипломатичному та, саме головне, військовому протистоянні з РФ». Тим часом економіка країни, враховуючи дію ВС, буде перебувати в «замороженному стані»,  інвестиційний клімат не спиятиме притоку зовнішнього капіталу. «І ще, не потрібно забувати, що в Україні стартував опалювальний сезон і особливо в сільській місцевості, враховуючи ціни та тверде паливо, люди думають перш за все як їм обігріти свою оселю. В тому числі і на цих питаннях опозиційні сили зможуть набирати собі бали в «виборчий кошик», — наголошує експерт.

Користь — опозиції? 

А от Юлія Тимошекнко та Юрій Бойко та інші опозиційні кандидати і сили можуть розраховувати на електоральні бонуси у вигляді послаблення позицій чинного президента та розширення ресурсу цих сил.

Що ж до Володимира Зеленського та Св’ятослава Вакарчука, вони досі публічно не визначилися зі своєю участю у виборах. Але, на думку Олексія Буряченка, вони мають «абсолютно своє електоральне поле і їх передвиборча риторика скоріш за все буде базуватись на інших «китах», у разі їх участі в виборчих перегонах».

Втручання РФ у наші вибори

Версія про інспірування воєнного стану Росією для отримання додаткової можливості втручатися в україські вибори, експертом Денисом Давиденком оцінюється скептично: «Щодо питання втручання РФ у вибори. Так, втручання у вибори — вже типовий елемент зовнішньої політики РФ. Проте у нашому випадку — Порошенко не вигідний Президент, і РФ не зацікавлена в продовженні його влади. Про це відкрито комунікував безпосередньо Путін. наголошуючи, що «діалог можливий лише з новою владою в Україні». Відповідно провокувати рішення про воєнний стан, чим втручатись у дату проведення виборів лише з можливістю продовження президентства Порошенка не є метою РФ».

ЗамПоліт