Вс. Мар 24th, 2019

Тріумф Філарета: чому предстоятелем нової церкви обраний Єпіфаній

021250cd649e31582d664e124f18eb0f_1544889362_extra_large

Креатура предстоятеля УПЦ До Філарета Єпіфаній 15 грудня обраний Об’єднавчим собором предстоятелем автокефальної української православної церкви. Петро Порошенко, представляючи нового ієрарха, назвав момент історичним: «Це досягнення остаточної незалежності України!» Мова Єпіфанія містила головний і єдиний посил: «Ми закликаємо до об’єднання». Двері, за його словами, відкриті для всіх.
Собор засідав більше 8 годин у закритому режимі. Навіть без коментарів учасників заходу можна зробити висновок, що Філарет виграв і у Порошенка, і у Варфоломія. Провівши в предстоятелі ієрарха, якого багато хто називає намісником Філарета, він тим самим забезпечив собі контроль за новою церквою.
Отже, спроба Петра Порошенка розмити блокуючий пакет голосів Філарета на Об’єднавчому соборі представниками УПЦ МП (якби з’явилися — голосували) не вдалася. На місці переламати ієрархів не вдалося з однієї простої причини: при негативному для УПЦ КП голосуванні складно було спрогнозувати ситуацію з парафіями. Перемога ж Єпіфанія гарантує нової церкви стартовий пакет парафій. Перемога Симеона дала б нової церкви широку підтримку чинного президента України і опору на вертикаль, в той же час, неоднозначні відносини з УПЦ КП. До того ж, командно-адміністративні методи формування нової церкви в разі обрання Симеона підвищували ризики її неприйняття на низовому рівні. Важливо й те, що нова церква не виглядає на старті продуктом передвиборчої активності Петра Порошенка, що автоматично віддалило б від неї антипатиків глави держави.
У тій же мірі права рука Філарета не може бути ставлеником Фанара. Отже, у багатьох питаннях проявить незалежність. Варфоломію, в принципі, рік Єпіфанія можна і потерпіти, адже через рік він зможе провести в ієрархи свого кандидата.
Сам Єпіфаній в своїй промові ясно дав зрозуміти, що, на перших порах, ні в яких політичних і \ або ідеологічних іграх брати участь не має наміру. Його справа — суто церковне.
Чому ж так був щасливий Петро Порошенко за підсумками собору? Побудова нової церкви — справа складна, Епіфанію доведеться контактувати з президентом. А контакти можуть перерости і в залежність. Головне ж — неофіційний титул «крестинй батько томосу» — Порошенко отримав. Він поїде з Єпіфаній на Фанар, — це справа президент не довірить нікому. І саме з рук Петра Порошенка українські православні отримають бажаний томос.
І, оскільки Симеон Вінницький перестане бути ієрархом в УПЦ МП, йому напевно чекає посаду в новій церкві.
Лілія Брудніцкая, експерт ЦСП «Вибір»
Фото прес-служба президента України