Ср. Июл 8th, 2020

Чорний король, біла королева: яку гру веде Зеленський

41811694_2107637839486581_6485931633831575552_n

Інтерв’ю актора і популярного шоумена Володимира Зеленського Дмитру Гордону стало сенсацією: найзагадковіший фігурант майбутніх президентських перегонів вперше чітко дав зрозуміти, що йде на вибори.

З урахуванням високого рейтингу Володимира Зеленського в соцопитуваннях (особливо дані листопада-грудня 2018 року) цей крок виглядає логічним і очікуваним. І він істотно змінює стартові позиції основних претендентів.

Залишається питання: навіщо насправді Зеленський йде в президенти. Відповідь на поверхні: змінити країну на краще. Ми приймемо його як даність.

І пофантазуємо. Припустимо, є великий олігарх Ігор Коломойський, який вів справи з Володимиром Зеленським. Обидва були від цього в прибутку і не скаржилися один на одного. Зараз Володимир Зеленський має високий віртуальний рейтинг, багато в чому за рахунок своєї особистої популярності, але не в останню чергу як виконавець головної ролі в «Слугу народу».

Якщо прийняти на віру, що Коломойський може частково інвестувати в Юлію Тимошенко, зліт Володимира Зеленського для нього — «золота карта», так як гарантує непроходження Петра Порошенка до другого туру.

У парі з Юлією Тимошенко Володимир Зеленський здатний претендувати на перемогу. Таким чином, Коломойський грає в безпрограшну лотерею.

У той же час, він усвідомлює: якщо Петро Порошенко відчує загрозу, він рушить на Зеленського все міць. І в п’ять хвилин улюбленець України ризикує перетворитися в зрадника Батьківщини, як це сталося з Надією Савченко. Навіть якщо Банкова не застосує таких радикальних заходів, вона все одно почне грати на пониження Зеленського, залишивши в спокої Тимошенко.

В результаті, Тимошенко виграє, але рейтинг Зеленського знизиться. Отже, щоб монетизувати високий рейтинг Зеленського, потрібно діяти дуже швидко.

Нинішні позиції Зеленського в соцопитуваннях здатні створити Коломойському комфортну грунт для торгів з Порошенком. З урахуванням того, що вирішується доля ПриватБанку, з одного боку, і умов передачі влади, з іншого, такі переговори виглядали б логічно.

Адже Петру Порошенко теж, як не парадоксально, вигідно торгуватися з Коломойським, а Зеленський — зручний привід для всіх учасників переговорів «зберегти обличчя». Але для Порошенка-кандидата Зеленський, звичайно, фігура незручна у всіх сенсах. Крім одного: Зеленський не пропускає до другого туру Юрія Бойка, що вигідно Петру Порошенко.

Тому, при будь-якому результаті торгів Банковій з Коломойським Володимир Зеленський піде на вибори. І передбачувані боку передбачуваних торгів, не допускаючи його самостійного виходу до другого туру або думаючи, що в будь-який момент здатні відформатувати його кампанію, можуть і помилитися.

Володимиро Зеленський не є політиком, отже, за ним не тягнеться шлейф негативу, який є практично у всіх потенційних учасників гонки. Він не «варяг», але і не затятий націоналіст. Він зручний для Заходу, якщо Штати хочуть погасити конфлікт в Україні та налагодити відносини з РФ (Європа цього неприховано хоче, адже поки що основні бонуси від «холодної війни» отримує тільки РФ). Він зручний і для Росії, оскільки відомий і там. У будь-який момент Зеленський може вийти з-під контролю Коломойського, як свого часу зробив Володимир Путін, вийшовши з-під крила Бориса Березовського (нагадаю, що на старті першої своєї президентської кампанії Путін сприймався виключно як «іграшка» Березовського і Абрамовича). Березовський, звичайно, тоді виграв війну з Гусинським і — що чимало — зберіг собі життя, але від великої політики Путін його остаточно відсунув.

У нашому випадку, якщо Зеленський буде розглядатися і Заходом, і Росією як приваблива фігура, він цілком здатний «перебудуватися в стрибку». Обіцянки Коломойському будуть неухильно виконані, але сам екс-губернатор Дніпропетровщини навряд чи повернеться в публічну політику.

Залишається одне питання: як Зеленський домовиться з Тимошенко. З урахуванням повноважень Кабміну, якісь Володимир Гройсман має намір розширити через Верховну Раду (законопроект), леді Ю цілком може задовольнити прем’єрство. Або віце-президентство, якщо Зеленський також запропонує переписати Конституцію України. Або самому піти в прем’єрство, якщо в другому турі переможе Юлія Тимошенко.

Однак якщо на президентських виборах нічого подібного не станеться, Коломойський все одно не залишиться в накладі: партія «Слуга народу» цілиться на парламентську більшість, це важливий важіль впливу і одночасно проект перспективніший, ніж електорально обмежений УКРОП.

Лілія Брудницька, експерт ЦСП «Вибір»