Чт. Ноя 14th, 2019

Brexit and exit: Великобританія все одно піде з ЄС

Theresa May turns on the Twyford Christmas lights Sunday, December 2, 2018

Theresa May turns on the Twyford Christmas lights Sunday, December 2, 2018

Увечері у вівторок, 15 січня, парламент Великобританії провалив голосування по Brexit. Прем’єр-міністр Тереза Мей ризикує втратити посаду. Гучний постановка, підсумком якої все одно стане Exit.
Великобританія пояснювала підсумки референдуму про вихід з ЄС економічними причинами, однак, не менш важливим є і політичні мотиви. Туманний Альбіон ще з часів Тоні Блера сприймається як форпост США в Старому світі. В принципі, нічого страшного в цьому немає, будь-яка держава-член Євросоюзу має право мати свої зовнішньополітичні пріоритети. Але в останні кілька місяців ЄС вступив у відкритий конфлікт з США, що трохи змінює розстановку пріоритетів і для Великобританії, і для Штатів.
По-перше, територіально Великобританія — це все-таки Європа. І якщо виникають торгові конфлікти з США і \ або з Китаєм, з РФ, свої інтереси легше і вигідніше відстоювати спільно, тобто, в складі Євросоюзу. Особливо це стосується енергетичного питання: купувати зріджений газ від Трампа або погодитися на дешевий російський із загрозою експансії Кремля в доважок.
Президент РФ зробив цікавий кидок на північ, в Білорусь. Якщо Олександр Лукашенко укладе якесь міждержавну угоду з Володимиром Путіним, Києву доведеться переглядати свої відносини з Мінськом, що позначиться на енергетичних «коридорах» і торкнеться інтересів США в Старому світі.
У цих умовах Вашингтону має сенс задуматися, чи так уже бажаний демарш Великобританії з Євросоюзу. Крім іншого, вихід держави з ЄС обвалить євро, що побічно змістить розстановку сил на світових ринках.
По-друге, якщо повернутися до політичних аспектів Brexit, Великобританія в складі ЄС трималася дуже сама по собі, тому вихід є логічним кроком. І вихід відбудеться, незалежно від того, висловить чи парламент вотум недовіри Терезі Мей або до відставки і дострокових виборів справа не дійде.
Ми вважаємо, шанси на вотум недовіри Мей високі. Рівень токсичності Терези досить високий, щоб відправити її у відставку. Одні скандали в системі охорони здоров’я чого варті! Мей можуть пригадати і скандал з отруєнням Скрипаль, що не призвів рішуче ні до чого, але серйозно підірвав безпеку Великобританії.
З іншого боку, саме токсичність Мей дає їй шанси втриматися в кріслі прем’єра: наслідки Brexit можуть бути непередбачуваними і ніхто не палає бажанням нести відповідальність за них.
Якщо це так, парламент схвалить угоду про вихід з ЄС зі скрипом, як би під натиском, щоб згодом звалити всі негативи на Терезу Мей. Але і брати на себе відповідальність за відмову від Brexit парламенту брати не має сенсу.
Чому? Тому, що це не в інтересах Німеччини. Канцлер ФРН Ангела Меркель претендує на роль фактичного лідера ЄС, вона, за замовчуванням, відповідає за баланс і стабільність поставок енергоносіїв ( «Північний потік-2»). Для неї відмову Великобританії від Brexit сплутав всі карти. Саме тому офіційний Брюссель нервово зреагував на голосування британського парламенту.
Якщо Великобританія вийде з ЄС, у Німеччині з’явиться впливовий, з потужною підтримкою ззовні, противагу. Що для балансу сил в регіоні корисно. Крім іншого, виникне прецедент, що, умовно кажучи, послабить позиції Німеччини і Меркель і, ймовірно, підірве альянс «Меркель-Макрон». І зіграє певну роль в європейських виборах, звичайно, побічно.
Тому Великобританії нікуди діватися — треба виходити. І вона вийде.
Що це дає Україні? Умоглядний шанс відбити великі обсяги транзиту газу і міцніючої залежність від США. З урахуванням внутрішніх шумувань в вищих владних ешелонах Штатів, ця залежність може бути як корисною, так і небезпечною. Ми, по суті, опинимося в становищі «пан або пропав». Не кажучи вже про реальну перспективу ускладнення відносин з Євросоюзом.
Лілія Брудніцкая, експерт ЦСП «Вибір»

Фото сайт Терези Мей