Яку гру веде Медведчук

51121302_322718348368902_6579505029747572736_o

Голова політради «Опозиційної платформи – За життя!» Віктор Медведчук виступив на екстреному з’їзді цієї партії з повноцінною програмною промовою. Фактично він уперше, після багаторічної перерви, самостійно діяв як публічний політик. Але уплив Медведчука на український політпроцес не зникав: залишаючись за лаштунками подій, він фігурував у складних Мінських переговорах, мав причетність до звільнення Надії Савченко та обміну заручників. Про Віктора Медведчука нейтрально або обережно висловлюється чинний президент України Петро Порошенко. Отже, коли ми говоримо про уплив різних фігур та сторін на українські вибори, «сірий кардинал» українського політпроцесу напевне не відмовиться від явної гри. Але якою є ця гра?

Порошенко «+» та «-»

 Ще до Нового року коридорами влади (переважно, законодавчої) ходили чутки про начебто змову Петра Порошенка з Віктором Медведчуком проти Юлії Тимошенко чи інших потенційних переможців. Опосередковано чутки було підтверджено публічною відмовою президента РФ Володимира Путіна спілкуватися з президентом України Петром Порошенком. Пізніше один з російських політологів стверджував, що Путін начебто вирішив підтримати Порошенка на цих президентських виборах. Тому зв’язок «Медведчук-Порошенко» був логічним.

Але, на думку голови ГО «Асоціації політичних наук» Дмитра Сінченка, чутки не відповідають дійсності, їх поширюють у штабах конкурентів Порошенка:

— Насправді, якщо у Порошенка чи його соратників і була колись така ідея, то вона давно вже втратила свою актуальність. Станом на сьогодні різниця у рейтингах кандидатів досить незначна, і перебуває в межах статистичної похибки, а отже існує великий ризик, що і сам Порошенко може не потрапити до другого туру. У такій стратегії важливо, щоб і Порошенко, і його «підставний спаринг-партнер» були популярнішими за всіх інших, причому Порошенко мав би обов’язково бути першим. Станом на сьогодні ж, він не може обігнати за рейтингом навіть саму «леді Ю», про що тут може бути мова? Реалізація стратегії штучного виведення до другого туру Бойка була б занадто ризикованою і занадто затратною. Наразі штаб Порошенка має іншу стратегію — зустрітись у другому турі з Юлією Тимошенко. Точно таку ж стратегію має і штаб Юлії Володимирівни. Для цього вже готові плани, тому сюрпризи у вигляді інших спаринг-партнерів нікому не потрібні.

Тимошенко + П?

З іншого боку, екстрений з’їзд «ОП-ЗЖ» дав підстави для чуток про начебто розрив домовленостей Порошенка з Медведчуком, оскільки чинний президент України не зміг наростити свій рейтинг. Тому начебто Віктор Медведчук «на переправі» вирішив спробувати вивести у другий тур Юрія Бойка. Інші варіанти:  ситуативний альянс Петра Порошенка з Юлією Тимошенко проти дуету «Бойко-Медведчук».

Дмитро Сінченко переконаний, що союз Порошенка і Тимошенко можливий лише після виборів. Утім, експерт не відкидає можливості узгодження дій для досягнення взаємовигідних тактичних цілей, причому постійного:

— Другий тур у складі «Порошенко-Тимошенко» — це саме той випадок. Такий розклад вигідний обом кандидатам. А альянс Медведчука і Бойка (а насправді — Фірташа) грає не просто проти Порошенка чи Тимошенко, їхня гра — проти України на боці Росії. На щастя, ідея висунення єдиного кандидата від проросійських колаборантів провалилась, тому жодної відчутної конкуренції жоден з відверто проросійських кандидатів ані Порошенку, ані Тимошенко не складе.

Бойко для ВР

Загалом, вважає Дмитро Сінченко, роль Віктора Медведчука на цих виборах буде, «як завжди – деструктивною»:

— Його місія — пропагувати згубні для України ідеї «миру за будь-яку ціну», що означає здачу країни Путіну та ліквідацію нашої державної незалежності. Кампанія Бойка націлена не на перемогу у президентських виборах, а на подолання прохідного бар’єру до Верховної Ради під час парламентської кампанії.

Не жіноча справа

Гіпотетично, висуванкою на президентські вибори від Медведчука могла бути Надія Савченко, до звільнення якої він причетний (що підкреслювала публічно Віра Савченко). Бранка путінських застінків, епатажна депутатка у Верховній Раді, вона, вочевидь, виграла би у будь-якого кандидата, бо уособлювала настрій виборців «проти всіх». Звісно, своїм рейтингом Савченко знищила б і рейтинг Тимошенко, незалежно від того, залишалася б у «Батьківщині» чи пішла б з неї. Але нині Савченко у СІЗО СБУ за звинуваченням у підготовці заколоту для повалення конституційної влади та замаху на життя. На останньому тижні реєстрації кандидатів у президенти активізувався судовий процес: призначено засідання, є непідтверджена інформація про перенесення розгляду справи Савченко-Рубана то до Слов’янська, то до Чернігова.

І це могла би бути теорія, якби не законопроект про повернення у виборчі бюлетені графи «проти всіх». Автором є Сергій Тарута, кандидат у президенти. Якби ЦВК і зареєстрував Надію Савченко, повернення графи «проти всіх» відтягло від неї чимало голосів. Зрештою, якби існував проект «Савченко» від Медведчука, то на даному етапі від видавався б сумнівно перспективним, — Луценко і Гриценко (голова СБУ), а також Олександр Турчинов зіграли на випередження. Тому, якщо у Медведчука були ідеї щодо Савченко, виникла необхідність шукати заміну. Так виникла «ОП-ЗЖ» із Юрієм Бойком і базовим рейтингом. Але Медведчук занадто відкрито зіграв на з’їзді. Значить це, що він зупинився на кандидатурі Бойка чи має інший проект?

Нині на виборах модно грати кількома фігурами. Олігархи, приміром, диверсифікують ризики. А своїм виступом Медведчук, напевне, хотів продемонструвати, що він – у грі.

 

ЗамПоліт

Фото прес-служба «ОП-ЗЖ»