Вт. Июл 14th, 2020

Я тебе з’їм: на чиїх кістках зійде новий президент

9c3f312ee0a9e3b56a87dd122db46b6c_1550575798_extra_large

Нинішні президентські вибори в Україні унікальні тим, що технологічні. Зараз всі сили кинуті на неявні, технологічні методи перемоги, в яких думка електоральної одиниці має мінімальне значення.

Спритність рук безнадійно застаріла

У п’ятницю, 22 лютого, міністр інфраструктури Володимир Омелян в соціальній мережі назвав те, що відбувається в Україні «театром абсурду», а міністр внутрішніх справ Арсен Аваков в Твіттері заявив, що не «цукрові, ми не розтане». Треба мати міцну психіку, щоб не вийти з весняного загострення в українському політикумі без втрат.
Адміністрація президента України пообіцяла попереджати, де глава держави є як гарант, а де — як кандидат. І БПП, і «Батьківщина» виявилися замішані в скандали про підкуп виборців: першої поставили в провину «Сітку-секту», другий — «Піраміду».

Двоголовий змій

І відразу вимальовуються головні опоненти. На відміну від напівофіційнійпропагандою версії про «євроатлантичної силі» і «кремлівському реванш», за владу борються дві формально проєвропейські сили парламентської коаліції: БПП і «Народний фронт». Якщо відкинути політичні бренди, Петро Порошенко і Ко проти Ігоря Коломойського і Ко.
Сутичка перейшла в напіввідкритий режим: в підвішеному стані знаходиться Уляна Супрун, справу на Володимира Омеляна передано в суд, Угорщина ні з того ні з сього різко розкритикувала новий закон про освіту, назвавши його фашистським (різко відповіла Климпуш-Цинцадзе). Т. е. Відразу три міністри за квотою «НФ» виявляються під ударом.
Така відповідь на ляпас по позиціях влади: на брифінгу в п’ятницю, 22 лютого, Юлія Тимошенко публічно похвалила Арсена Авакова: «Вперше на політичних виборах в Україні міністерство внутрішніх справ не прикриває фальсифікації». Сам Аваков заявив про дискредитацію Нацполіціі, правда, поки не називаючи, хто замовник.

Іду на «ти»

Однак це легко обчислити: у четвер, 21 лютого, на брифінгу заступник голови СБУ пан Кононенко оголосив дані розслідування по піраміді підкупу виборців, натякнувши, що до її організації причетний «один народний депутат». Лише через півтори години в ЗМІ просочилася інформація, що мова йде про Руслана Богдана з «Батьківщини». Складно не помітити «відповідь» Авакова в обшуках поліцейських в офісі БПП в Сумах, як і в послідували за цим обшуках місцевої влади Полтавщини.
Іншими словами, Аваков дав зрозуміти Банковій, що він не тільки не стане їй підігравати, а й буде жорстко припиняти всі спроби проти «Батьківщини». «Не цукрові, що не розтане», — іронізує він. А це все одно що відкрито перейти під її знамена. Значить, сутичка перейшла з напіввідкритого у відкритий режим. «І сміх і гріх. Сміх — мій, гріх — ваш », — зауважив у своєму пості в соцмережі Володимир Омелян. І далі дуже важлива цитата: «Подробности після виборів. Щоб не «розгойдувати човен».
Петру Порошенко кинутий відкритий виклик. Чи підніме він рукавичку?

Маски скинуто. Вкотре? 

Тут важливо, чому Арсен Аваков, до сих пір намагався хоча б зовні зберігати нейтралітет, відкрито перейшов до табору Тимошенко.
По-перше, зараз найзручніший для цього момент: на Мюнхенській конференції з безпеки позиції президента України похитнулися, не було особливо результативним і виступ Петра Порошенка на засіданні Генасамблеї ООН. Крім того, і Дональд Туск, і Х’ю Мінгареллі навряд чи в захваті, що їх використовували для легітимації поправок до Конституції України про курс в ЄС і НАТО. За великим рахунком, зв’язка «ЄС-НАТО» на даний момент вкрай застарілими.
По-друге, різкий зліт рейтингу кандидата в президенти Петра Порошенка в соцопитуваннях два тижні тому явно був націлений на посилення легітимності його як переможця. Бездіяльність для опонентів згубно.
Звідси зустрічне запитання: хто кого спровокував насправді?

Розумні та красиві

Давши зрозуміти «Батьківщині» і всім іншим, що СБУ — потужний ресурс, Петро Порошенко зробив хід конем: спробував в п’ятницю залучити на свою сторону Прибалтику та Польщу. На спільному брифінгу президент України дав зрозуміти, що сподівається на сприяння цих держав, щоб натівські представники були присутні на українських кораблях під час їх проходу через Керченську протоку.
Іншими словами, намагається втягнути НАТО в конфлікт з РФ. Росія превентивно назвала намічається прохід кораблів «провокацією». Ланцюг цих подій — грізний сигнал для опонентів Порошенко: продовжите в тому ж роді — буде військовий стан.
Тим часом, в Києві відбувся «круглий стіл» з промовистою назвою: «Поліцейські вибори або вибори по закону?»
Це означає, Порошенко виклик прийняв і збирається шукати підтримку не стільки всередині країни, скільки за кордоном. Єдиний ресурс, яким він ще може зацікавити, — земля. Питання, заковтне чи наживку НАТО і не прощелкала чи загрозу Штати.

Безпрограшна лотерея

Але і хід конем через Прибалтику та Польщу може виявитися безрезультатним. На брифінгу Юлію Тимошенко запитували про відносини з Польщею. Можна припустити, що, по крайней мере, на експертному рівні, ставок на президентських виборах ні Польща, ні Прибалтика ще не зробили.
Ймовірно, тому, що стан Ігоря Коломойського грає в безпрограшну лотерею. Відмова Арсенія Яценюка балотуватися в президенти показовий: замість нього, умовно від Коломойського, Володимир Зеленський і Юлія Тимошенко. Обидва в топі і мають хороші шанси потрапити до другого туру. Головне завдання — не пропустити туди Порошенко. А далі не важливо, хто переможе.
У Порошенка залишається небагато шансів, поле для його маневру звужується. Єдиний шанс для нього — зламати гру, для чого потрібно, мінімум, військовий стан-2. Без РФ це неможливо, але Росія показово самоусунулася від контактів з «цієї київською владою». Тому потрібна підтримка НАТО, щоб пройти через проблемний Керченську протоку.
Побічний продукт такого варіанту — обов’язковість морального і політичного знищення основного конкурента до «кісток». На яких реальний тріумфатор і поставить собі крісло. Або трон.

Лілія Брудницька, експерт ЦСП «Вибір»

Фото прес-служба президента України