Ср. Авг 12th, 2020

Полювання на виборців: навіщо київська влада змінила правила продажу соціального хліба

karikatura-vybory-vybory_(evgeniy-romanenko)_26363

Як повідомлялося, КМДА анонсувала зміни правил продажу так званого соціального хліба. Рішення, як заявляють представники КМДА, спричинене випадками перепродажу соціального хліба за ринковими цінами та відсутності гарантій потрапляння цього хліба саме нужденним. Але з березня соціальний хліб можна буде придбати лише власникам картки киянина. Наші читачі запитують, наскільки законною є обов’язковість картки киянина для користування пільгою або просто для права на придбання хліба за зниженими цінами.

Відповідь надає голова правління Всеукраїнської регіональної експертно-юридичної асоціації впливу Олексій Буряченко.  

Дискримінаційна норма

Як зазначає експерт, відповідно до ст.ст. 8, 22, 24 Конституції України,  при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Вищезазначені норми Конституції є нормами прямої дії (ч.3 ст.8 КУ) і розповсюджуються не тільки виключно на закони, а і на підзаконні нормативно-правові акти.

Так, запровадження норм видачі соціального хлібу виключно по картках киянина — це безумовно дискримінаційна норма:

— людина не хоче передавати свої персональні дані соціальним службам міста;

— людина хоче користуватися своїми правами в повному обсязі, передбаченими чинним законодавством;

— ані ЗУ «Про пенсійне забезпечення», ані ЗУ «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні», ні будь який інший Закон України не передбачає вимоги оформлення «картки киянина» чи будь-якої іншої картки для отримання тих прав, в тому числі пільг, які передбачені законом;

Примусовість карток киянина незаконна

Як наголосив Олексій Буряченко, влада Києва може підписувати меморандуми з ким завгодно, в тому числі з ПрАТ «Київхліб», але прямо чи опосередковано примушувати киян отримувати картки права не має.

  «У цьому ж контексті потрібно розглядати уже сталу дискримінацію з проїздом інвалідів у міському транспорті по «картках киян». ЗУ «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» та ЗУ «Про транспорт» чітко передбачає норму, що пільгове перевезення інвалідів здійснюють усі підприємства транспорту незалежно від форми власності та підпорядкування».

Що це означає на практиці. Якщо інвалід з будь-яких причин не приписаний в Києві, але реально тут проживає, він не може отримати «картку киянина», а отже «на пільгових умовах не може користуватися ні міським транспортом, ні навіть соціальний хліб «по нормі» купити».

Крихти на вибори

Олексій Буряченко вбачає у новації передвиборчу технологічну складову.

     «Київська влада заграє з соціально незахищеною та зубожілою частиною свого електорату, виписуючи їм «по нормі» одну буханку в день соціального хліба по нижчій ціні від ринкової. А якщо ти не маєш «картки киянина» — то і навіть соціального хліба мати не будеш».

Голова правління Всеукраїнської регіональної експертно-юридичної асоціації впливу звертає увагу, що на київські пільги (хліб, проїзд), таким чином, можуть розраховувати лише потенційні столичні виборці.

Кошти, голоси та зиск

Хліб є основним продуктом харчування для переважної більшості киян, тому коливання цін на домінуючий продукт у раціоні є болючими для потенційних виборців. Але і не підвищувати ціни, як свідчать спікери, неможливо через подорожчання газу, речовин (борошно, олія і т.п.). комунальних послуг. Отже, єдиний вихід для київської влади заощадити – зробити пільги адресними. У період виборів це потрібно робити гарно і з прицілом на парламентські перегони та вибори-2024, на яких Віталій Кличко, за деякими даними, планує балотуватися і які має на меті тріумфально виграти.

Отже, зекономити і заразом охопити найзисковіший сегмент електорату – пенсіонерів та малозабезпечених.

Найголовніше – персональні дані потенційно цільового електорату. Маючи на руках дані, що повідомляються при оформленні картки киянина, легко сформувати важелі для персональних маніпуляцій. Скажімо, на картку киянина перераховуються пенсії. Чому би й не заблокувати їх на тих картках? Або притримати на день-два. Для банківської сфери зі ставками овердрафт це немалі гроші. Або, навпаки, додати до пенсії кількасот грн. Чи гнучко керувати коштами на пільги. Або й використати персональні дані для фальсифікацій на виборах: заставити голосувати «мертві душі», сконцентрувати малозабезпечених «під своїм крилом» і торгуватися за їх голоси, скажімо, із центральною владою і. т. ін..

Тому так важливо для чинної київської влади охопити максимальну кількість нужденних картками киянина.

ЗамПоліт