Ср. Авг 12th, 2020

Про мову без емоцій: до чого язик у Києві доведе

100649_900

Верховна Рада почала розглядати у другому читанні законопроект про державну мову. Факт його ухвали дасть відмашку до стрімких та неоднозначних процесів, і далеко не у царині філології. Чого очікувати?

Маневри навколо

У перший же день повноцінної роботи сесійної зали над правками далися взнаки політичні нюанси. Віце-прем’єр Вячеслав Кириленко у залі активно відстоював комітетську редакцію документа. Але під акомпанемент його палких реплік член фракції «Народний фронт» Антон Геращенко у кулуарах коментував, що проект неоднозначний і «правок багато, треба дочекатися остаточного варіанту». Це було цікаво чути, адже напередодні, на Погоджувальній раді, спікер ВР – квота «Народного фронту» Андрій Парубій окреслив ухвалу закону про мову як основне завдання парламенту. А одним з авторів документа, чи не основним його пропагандистом є член фракції «НФ» Микола Княжицький, котрий і вистояв кілька годин на трибуні зранку заради мови.

Вочевидь, частина «Народного фронту» змінила позицію щодо проекту. Причина є: у суд подано на міністра внутрішніх справ Арсена Авкова, якого пропонується звільнити за незнання та невикористання державної мови. Якщо закон буде ухвалено, шанси Авакова втратити посаду є високими. Навряд чи люди Авакова у ВР готові підтримати такий документ. Якщо і не розкол, то суттєві внутрішні розбіжності у «НФ» цей маневр спровокував.

Слово чи зброя?

Не менш цікавим став маневр лідера фракції БПП Артура Герасимова, який раптом зажадав від спікера поставити на голосування питання про створення ТСК по підкупу виборців та кандидата у президенти Ю. Тимошенко кандидатом у президенти Юлією Тимошенко. Навіть телефонну розмову нібито ЮВТ з нібито Ігорем Коломойським прокрутили у сесійній залі.

Спікер Андрій Парубій, звісно, виносити в зал питання відмовився, аби не порушувати Регламент і не переривати розгляд мовного проекту. І у БПП з’явився формальний привід не голосувати за мовне питання доки, доти не буде створено ТСК та Тимошенко не звітує про свої контакти з Коломойським. Але якщо пропозицію БПП буде задоволено, відбудеться порушення процедури розгляду мовного проекту, його ухвалу можна буде оскаржити.

Слово бере Європа

За мовним процесом пильно стежать європейці. Комісар РЄ з прав людини Дуня Міятович висловилася за те, щоб відкласти голосування мовного проекту, доки тривають вибори.

У даному разі, ЄС грає у дві руки. З одного боку, іншої заяви від Міятович очікувати було б дивно. Тим паче, мовне питання ризикує вибухнути в Угорщині. Польщі, Румунії та інших країнах, аж до Великої Британії, де триває складний процес виходу з ЄС і де Шотландія та Ірландія можуть заявити про окремі позиції.

З другого боку, формально незбалансований відповідно до європейських правових норм закон про мову стане приводом для розвороту Європи від України і – до Росії. Процес, започаткований Італією, може набрати обертів.

Знову фронт

Повернімося до «Народного фронту». Кириленко днями зробив цікаву заяву: на його думку, помилково партія усунулася від президентської кампанії, натомість треба було підтримати кандидата Петра Порошенка.  Це пряма заявка на розкол «НФ» та вивід людей і ресурсів під знамена чинного гаранта. З огляду на інтригу «Національного корпусу» та атаки влади на Авакова, саме нині лояльна до Порошенка частина «НФ» може розраховувати на максимально комфортні умови переходу.

Це не могло не викликати реакції частини БПП. Звідси відчайдушна спроба Герасимова зв’язати Тимошенко (Юлію) з олігархом Коломойським, оприлюднення аудіо, автентичність якого ще треба довести і котре, власне, не містить жодного криміналу.

То як – поговоримо?

Ми вже зазначали, що у передвиборчій кампанії назріває перелам. Законопроект про мову може стати важелем зламу основних трендів як у разі ухвали, так і у випадку зриву або не результативного голосування.

По-перше, Верховна Рада захищена від раптових вкидів на кшталт воєнного стану-2 чи поправок у виборче законодавство. У парламенті також неможливо, доки триває розгляд 2 тисяч мовних правок, опрацьовувати в залі законопроекти про незаконне збагачення. Нарешті, Рада не може створювати небажані тим чи іншим силам ТСК. Основна дія переноситься на майданчики комітетів, які. На відміну від сесійної зали, можуть лише рекомендувати щось. Відповідно, жодні кадрові перетасовки стають неможливими. Для «НФ», котрий увійшов у зону турбулентності, це добре. Для БПП з її тарифами — це супердобре. Отже, коаліція де факто працює, а виконувати рішення сулу ніхто не поспішає.

По-друге, якщо закон ухвалять, усі негативи впадуть на чинного президента, хоча на Банковій, можливо, думають, що на «НФ» та Яценюка. Але ж саме Порошенко виніс «мову» у передвиборчу тріаду «армія – мова – віра».

Схід-Захід

По-третє, Банкову не може не хвилювати Схід та південь України. Якщо закон про мову буде ухвалено, ці регіони можуть зреагувати гостро. Що дасть підстави запровадити там військовий стан чи ввести ВЦА. У такий спосіб протестний електорат, котрий може дати проценти не лише трьом кандидатам, афілійованим з «ОП» чи навіть колишньою «Партією регіонів», а й Зеленському чи Гриценко. Усе це віджимає відсотки від Порошенка, стискає його електоральний ресурс.

Якщо реакція буде занадто  гострою, не виключені збройні сутички. Котрі Росія охоче представить як громадянську війну.

А що ж, власне, до мови? Чим раніше буде ухвалено такий закон, тим швидше люди усвідомлять, чи існує причиново-наслідковий зв’язок між мовою та заможністю. А от скасувати документ, принаймні, до обрання Ради нового складу, нереально.

Лілія Брудницька, експерт ЦСП «Вибір»