Між Росією та США може спалахнути конфлікт

h26-02-0

Після тестування західного напрямку співробітництва північнокорейський лідер Кім Чен Ин пробує східний. Начебто готується візит Кім Чен Ина до Росії, але нині у ЗМІ він згадується частіше як той, хто звільнив особистого фотографа через надмірне наближення до власної персони. Але у США не збираються полишати Північну Корею на розсуд долі, — Дональд Трамп скасував додаткові санації для цієї країни. І нині МЗС КНДР звинувачує Майка Помпео та Джона Болтона у зриві історичного саміту з Кім Чен Ином. Отже, у північнокорейського лідера вимальовується вибір: США чи Росія?

Кім Чен Ина хотіли скинути

У Північній Кореї нині ситуація подібна до венесуельської: існує самопроголошена «група повстанців КНДР», що не лише проголошує своєю метою повалення режиму Ина, але й торгує візами до Північної Кореї. На відміну від Гуайдо, «повстанці» поки що віртуальні. У них є група в Інтернет, група розміщує неоднозначні відеоролики (як-от, наприклад, північний кореєць б’є портрет вождя). Можливо, група найближчим часом узагалі згорне навіть такі дії.

Як розповів ЗамПоліту керівник товариства дружби «Україна-КНДР» Микола Поліщук, президент США Дональд Трамп переміг «партію війни».

«Щодо корейської заяви Трампа, то вона лежить в річищі його політики згортання присутності США в гарячих точках планети і концентрування на внутрішніх проблемах США. Можна сказать, що це ще одна перемога американського президента над «партією війни», яка існує в американських віськових та політичних колах, прихильники якої хотіли б скинути Кім Чен Ина силою».

Багатозначний зрив саміту

Причому, на думку експерта, нещодавній в»єтнамський самміт між лідерами КНДР та США, котрий прийнято вважати невдалим, насправді не є невдалим однозначно. Як наголосив Микола Поліщук, зустрічі Трампа з Кім Чен Ином не можна міряти тими категоріями, що протокольні зустрічі інших держав, враховуючи з одного боку особливу роль Кім Чен Ина в північнокорейській політичній системі, а з другого — важливість зберегти імідж непоступливого політика для Трампа.

«Певно, відносини між двома державами будуть нормалізуватись повільніше, ніж очікувалось, але невідворотньо, бо керівники обох держав, здається, знайшли спільну мову між собою. Те, що Кім Чен Ин намагається не зустрічатися з Володимиром Путіним — це теж певний жест примирення на адресу США, хоч в ООН Північна Корея продовжує голосувати синхронно з Росією», — вважає експерт.

А що Кремлю Корея?

 Але нині Ин начебто приглядається до кремлівських зірок. Чутки про саміт у травні навряд чи випадкові. Утім, на думку Миколи Поліщука, для РФ Північна Корея не є основним пріоритетом:

«Російська Федерація не проявляє активності на північнокорейському напрямку, вона зацікавлена в реалізації лише кількох логістичних проектів: залізниці до Південої Кореї (і таку ж зараз тягнуть китайці) і порту Рачжину на самому кордоні між РФ та КНДР».

Внутрішньокорейське питання

Натомість до примирення та налагодження нормальних стосунків дуже схильна Південна Корея. По-перше, звертає увагу Микола Поліщук, від цього залежить політичне майбутнє президента Мун Чже Іна. По-друге, південнокорейський бізнес готовий вкладатися у Північну Корею, але його стримують секторальні санкції.

«Проблему становлять консерватори в обох державах, які зацікавлені у збережені конфронтації. Важко сказати, наскільки вони сильні в КНДР, але в США вони мають серйозну підтримку як серед демократів, так і серед республіканців», — відзначив він.

Отже, інтрига з північною Кореєю зберігається: нині у Трампа сильні позиції, чи зробить він ставку на консерваторів в обох політичних таборах США? Особливо якщо наміри Ина зустрітися з Путіним не є порожніми чутками. У разі, коли така зустріч відбудеться, американські консерватори здобудуть щодо Північної Кореї тактичну перемогу над Трампом.

Україні від корейської інтриги може покращати

Наша країна безпосередньо не залучена до корейського зовнішньополітичного процесу. Цьому сприяє те, зазначив Микола Поліщук, що у нас практично відсутній товарообіг з КДДР.

«Раніше вони купували наші літаки, а ми – вогнетривкі матеріали для металургії. А після того, як ми у 2016 році розірвали договір про взаємні поїздки громадян, туди ускладнився і туризм. Тому скасування старих чи введення нових санкцій проти цієї країни на нас не впливатимуть».

Натомість експерт припускає, що загалом зменшення напруги на Далекому Сході, можливо,сприятиме більшій увазі ключових світових гравців до проблем України.

Ракетна гра

Але є ще один важливий нюанс, — Північна Корея є ядерною державою. США пропонують безліч профітів в обмін на знищення ядерної зброї. Напевне, Ин би й погодився на такий варіант, якби не внутрішня «стара гвардія», котра достатньо впливова, аби звинуватити його у зраді ідеалів. І якби Штати погодилися «закрити очі» на залишки ядерної зброї у Північній Кореї «про всяк випадок».

Натомість Росія ідеологічно ближча до Північної Кореї. До того ж, Кремль не озвучував так потужно, як Трамп, необхідність КНДР знищити всю ядерну зброю. Без сумніву, Ин веде свою гру, але Росії вигідно мати умовно лояльного «ядерника». Можливо, і Трампу було б цікавіше перед виборами здати корейський напрямок під контроль РФ, аби ще й цим дорікнути своїм опонентам. Та мати вагомий аргумент дляжорсткоъ риторики на адресу Кремля, аби нейтралізувати найменші залишки підозр у співробітництві з РФ.

ЗамПоліт