Лего-Рада: по кому плаче Садовий та під кого виструнчується український парламент

55380

Доки кандидати у президенти сперечаються через імпічмент чи ліквідацію посади, у парламенті вже переформатовуються під нового господаря споруди на Банковій.

 Зе наступного!

 У вівторок, 9 квітня, голова Верховної Ради Андрій Парубій на початку ранкового пленарного засідання зробив оголошення про створення двох міжфракційних депутатських об’єднань. «На часі» консолідувало 12 народних депутатів, його очолила Олена Сотник.

Другим стало теж міжфракційне депутатське об’єднання «За наступного президента Зеленського В. А.». Його очолив Віталій Купрій. Але спікер Андрій Парубій публічно звернув увагу на відсутність складу об’єднання.

«Може, загубилося десь, згодом донесете», — не без іронії зазначив він.

Але загубитися може у Верховній Раді набагато більше, ніж список членів «За Зеленського!», — ціла парламентська коаліція.

Всі фронти, і всі народні

Внутрішні дискусії у «Народному фронті», про які ми неодноразово писали, знову далися взнаки. Близький до Петра Порошенка політолог Павло Нусс у соціальній мережі цікаво зреагував на висловлювання радника міністра внутрішні справ на народного депутата від «НФ» Антона Геращенка. Нагадаємо, Антон Геращенко в інтерв’ю ресурсу Політека заявив, що Петро Порошенко перестав бути гарантом Конституції України. Цю роль нині виконує міністр внутрішніх справ Арсен Аваков:

«На сьогодні Аваков став де факто гарантом Конституції України. Як міністр внутрішніх спра він гарантує те, що вибори другого туру пройдуть чесно, і перемогу отримає той, хто нарав більше голосів, а не той, хто дуже хоче залишитися президентом».

Павло Нусс трактує цю тезу так:

«Я розглядаю виключно як анонс виходу з коаліції частини «НФ».

Отже, можемо зробити висновок про зацікавленість Банкової у розпаді коаліції з ініціативи «НФ». З точки зору Нусса, підтримка цієї політичної сили коливається на рівні статистичної похибки.

Але пропрезидентські чудово розуміють, що «НФ» потрібен цей парламент до жовтня, бо лише так вони зберігають майданчик ВР. Отже, особливої ваги для них набуває і коаліція.

 Зробилися: «Самопоміч» тане, що з нею стане

 

Нетипову для українського політпроцесу заяву зробив лідер «Самопомочі» Андрій Садовий. У соціальній мережі він виступив із песимістичним пророцтвом:

«Найближчим часом частина народних депутатів від «Самопомочі» покине фракцію. Парламент доживає останні місяці і політики визначаються зі своїм майбутнім та потенційними новими попутниками…«Самопоміч» чекає непросте внутрішнє перегрупування».

 Пізніше Українська правда з посиланням на свої джерела опублікувала список з депутатів, які мають намір піти з фракції. Це, зокрема, такі помітні постаті як Єгор Соболєв, Семен Семенченко, Олексій Скрипник, Іван Мірошниченко, Олександр Опанасенко та Олександр Данченко.

Якщо додати, що керівниця «На часі» Олена Сотник також є депутатом «Самопомочі», можливо, партія формує два крила про всяк випадок: під Зеленського  — на кшталт євро оптимістів, під опозицію Порошенку у разі переобрання – виводом помітно радикальних депутатів. Якщо самопомічні радикали увійдуть в інші політичні сили, «Самопоміч» спробує повоювати на парламентських виборах за нішу Анатолія Гриценка, — це помірні патріоти. Якщо переможе Зеленський, «Самопоміч» швидко переорієнтується на нові теми, якщо ні – теж існують варіанти.

Цікаво, що Садовий наслідує тактику Юлії Тимошенко: після поразки робити різкий відскок. Але нині він ризикує втратити важливе для розкрутки партійного бренду – фракцію.

Збери собі щось для когось

Але ці маневри навряд чи суттєво змінять парламентський ландшафт, якщо коаліція залишиться непорушною. А руйнувати парламентську більшість буде вигідно тільки Петру Порошенку, якщо він переобереться. Під переможця-Зеленського вже формуються ембріони фракцій, які швидко можуть зліпитися у нову коаліцію. Стрижнем якої стане прозеленківська частина «НФ» на чолі з Геращенко, натомість як пропорошенківькі (у яких можливо, належить і Андрій Парубій) відійдуть в опозицію до нової коаліції.

За таких умов цінним є факт першості. Тому міжфракційне депутатське об’єдання з одним паном Купрієм вагоміше за, наприклад, цілу фракцію під Зе.

Але треба розуміти, що Верховна Рада переформатовується відразу на два варіанти фіналу президентського марафону. Але не враховує третій, за якого, посада президента ліквідовується або суттєво обмежується. Ось тут парламент може нарешті повернути собі ініціативу та зіграти ключову роль. Але перебіжки між фракціями під наступного президента свідчать, що Верховна Рада не готова до такої високої місії.

ЗамПоліт