Пт. Авг 7th, 2020

Архетипи між турами: хто насправді б’ється за українську булаву

331116b005914fa5b51c49a34b829bf5

Міністр внутрішніх справ Арсен Аваков у неділю, 14 квітня, заявив про надзвичайний рівень емоційної напруги між першим і другим туром, який перевищує всі розумні межі. Спокуса завелика: емоції сприймаються і свідомістю, і підсвідомістю. Саме вони впливають на наші рішення та вчинки. Але до другого туру конкуренти, котрих залишилося двоє, застосували ще тонший інструментарій. Є ознаки того, що вони міряються архетипами.

Простий хлопець VS бойовий гетьман

Архетипами є первинні природні образи, ідеї, переживання, властиві людині як суб’єкту колективного несвідомого. З цієї точки зору, ким є кандидати?

На думку директора Аналітичної групи «Левіафан» Миколи Мельника, штаби претендентів на президентську посаду зробили ставку на доволі зрозумілі образи.

 

«Штаб Зеленського обігрує образ головного героя серіалу «Слуга народу» Василя Голобородька – звичайного простого хлопця з Троєщини. Штаб Порошенка – бойовий гетьман у час скрути».

 

Відповідно, наголошує експерт, кандидати мають такі риси:

 

«Зеленський – такий собі простак із сусіднього двора із замашками Робін Гуда. Порошенку, як бойовому гетьману, притаманні релігійність і домінування військової тематики в риториці».  

Один до одного

Образи кандидатів взаємодіяли лише в ефірі одного українського телеканалу. Якщо оцінювати їхню «битву відеороликів», то, наголошує Микола Мельник,

 

«Зеленський своїм відеовикликом на дебати показав, що він продовжує роль Голобородька: різкі рухи, відредагована промова».

 

Експерт висловлює сумніви, чи зможе актор повторити це у прямій трансляції без можливості двадцяти дублів.

Натомість Петро Порошенко, на його думку, органічно продовжив роль сильного гетьмана, мужика:

«Він знає, що сильний оратор, тож не боїться дебатів».

Бог-Отець та Трікстер

А от Григорій Луговський (site.ua) розглядає учасників другого туру як Бога-Отця, Деміурга та Трікстера. Головна особливість деміурга – відданість якійсь моралі, принципам, а це є стримуючим чинником для прояву власної волі. Тому деміург менш креативний і більш культурний. Зеленський, на його думку, типовий Трікстер – тобто той, хто руйнує заборони. Ключовою ознакою для них є свобода:

«Якщо виходити з того, що культура є набором норм,законів, табу, а свобода – її протилежність, що відкидає будь-які норми і табу, Трікстер виступає таким собі руйнівником заборон, тому він вільний у прояві своєї волі».

Експерт наголошує, що у міфології діяльність трікстерів призводить до неочікуваних наслідків: як позитивних, так і негативних. А от деміург діє обережно.

У міфології найбільш відомі пари «деміург-трікстер» це:скандинавські Локі-Одін, грецькі Гермес-Зевс. Григорій Луговський звертає увагу, що у більш архаїчних міфологіях деміург відсутній загалі, а є лише трікстер. Наприклад, Ворон у народів північного сходу Сибіру, Павук – у народів Африки.

Батьки і діти

Експерти влучили у «яблучко»: після здачі кандидатами аналізів в Інтернеті з’явився жарт, що «аналізи показали – Зеленський є сином Порошенка». Ми раніше звертали увагу, що перший тур президентських виборів дав на виході розшарування поколінь: великі вікові групи отримали кожна свого кандидата. Умовно, звичайно.

Але стереотип про консерватизм старшого покоління активно експлуатує штаб Порошенка. І лише «дебати» 14 квітня та звернення у Телеграм-каналі «гайз» свідчать про намагання зачепити ще й молодь. У свою чергу, штаб Зеленського акцентує увагу на молодості, що асоціюється із «зеленню».

Два актори на одну роль

Але, якщо вдатися до акторських традицій, коли потрібно «розкрутити» початківця, йому у партнери дають зрілого (за віком та досвідом) партнера чи партнерку. Дуже схоже на кампанію до другого туру: Порошенко по-батьківськи вибачає «синові» вибрики, у тому числі, такі, котрі інші політики вважають образливими (звернення Тимошенко 13 квітня). А Зеленський продовжує бунтувати проти «тата», водночас декларує базові тези з його програми. Чи це не гра у піддавки?

«Зазвичай Трікстер та Деміург діють спільно, хоча й перебувають у конфлікті», — нагадує Григорій Луговський.

ЗамПоліт