Пт. Апр 10th, 2020

Український банкрот: що ризикує втратити та що може надбати неплатоспроможний позичальник

imgonline-com-ua-Text-on-Image-uCNtvNiIMk-e1521881098879

Заплутана ситуація з боргами, особливо за валютними кредитами, змушує сторони процесу шукати різні способи виходу. Одним із них став Кодекс про процедуру банкрутства.  Колись від кіногероя Галахвастого у комедії «За двома зайцями», коли він зізнався, що банкрот, відсахнулися люди. І це був красномовний фінал. Але у реальності – чи реально «списати» борги оголошенням про банкрутство? Про це розповідає

Кузьміч

Тетяна Кузьмич, партнер K.A.C. Group Corporate Lawyers & Tax Advisers:

 Кодекс щодо процедур банкрутства передбачає можливість фізособам — сумлінним позичальникам — у разі складної економічної ситуації ініціювати процедуру банкрутства й очиститися від цього боргового зобов’язання, тоді як кредитор позбавлений такого права.

Геть із «чорного списку»

В цілому, за задумом законотворців, Кодекс  має збільшити прозорість процесів продажу майна, скоротити терміни процедури банкрутства і захистити права кредиторів. Сподіватимемося, що це призведе до оновлення ринку кредитування.

Тепер у неплатоспроможного кредитоотримувача є можливість вибратися з «чорного списку» і розв’язати питання з боргами. При цьому боржник визволяється від спілкування з кредиторами та колекторами. Згідно з новим кодексом, він подає на банкрутство і має справу тільки з судом та арбітражним керуючим.

При відкритті судом справи про банкрутство фізособи, сума заборгованості фіксується, припиняється нарахування відсотків і штрафів. Після завершення процедури банкрутства всі борги вважаються погашеними або списаними, навіть якщо майна боржника не вистачило для розрахунків.

Соціальні кошти і житло – як із ними?

Кодекс також гарантує, що в процедурі банкрутства людина не залишиться без єдиного житла. Отже, до складу ліквідаційної маси (майно яке підлягає реалізації для погашення боргів) не включається єдине соціальне житло (квартира, загальна площа якої не перевищує 60 кв. метрів, або житлова площа якої не перевищує 13.65 кв. метрів на кожного члена сім’ї боржника, місце проживання якого зареєстроване у цій квартирі; житловий будинок, загальна площа якого не перевищує 120 кв. метрів) та інше майно боржника, на яке згідно з законодавчими актами України не може бути звернено стягнення. Не включаються до ліквідаційної маси кошти, що перебувають на рахунках боржника у пенсійних фондах та спеціальних фондах соціального страхування.

Іпотечну нерухомість доведеться повернути

По-перше, однією з найбільш відчутних змін, пов’язаних з підписанням нового кодексу, стало скасування мораторію на стягнення нерухомості у позичальників, які не виконали зобов’язання по іпотечних кредитах у валюті, який діяв з грудня 2014 року. Мораторій втратить силу також через півроку після опублікування Кодексу. Отже, тепер недобросовісний позичальник дійсно ризикує своєю запорукою, і це не формальні слова.

Чесний боржник та уважні банківські службовці

По-друге, при кредитуванні банк оцінює ліквідність застави. В тому випадку, якщо застава виявиться неліквідною — це скоріше недогляд банківських службовців, які недостатньо ретельно перевірили кредитоотримувача. Важливим моментом є максимальне розкриття інформації про майно боржника. В іншому випадку, якщо встановлюється факт подачі неправдивої інформації, суд може закрити справу про банкрутство.

 

ЗамПоліт