Весна прийде: кого Зеленський повезе на оглядини в Давос

602x338_cmsv2_8b506ad5-ba09-5efa-bd50-56ac99043d21-4445718

Українська делегація на Всесвітньому економічному форуму у Давосі очікується чисельна. – понад 100 персон. Це лише офіційно. Ті українці, котрі попрямували туди приватним порядком, додадуть до цієї цифри мінімум 15 осіб. Масовість у стилі українського істеблішменту в Давосі, бо дозволяє як потужно представити нашу країну, так і сховати того, кого везуть на оглядини в якості нового прем’єра України. Хто ж це?

Айварас промахнувся

 Скандал із заявою Олексія Гончарука про відставку виявив декілька груп, зацікавлених у ротації прем’єра. І – мінімум три групи фігурантів дивної комбінації з недовідставкою.

Група 1. Оскільки на засіданні фракції «Слуга народу» народні депутати, яких пов’язуть з олігархом Ігорем Коломойським, висловилися за відставку Олексія Гончарука, заявила про себе група Коломойського. Депутатом цієї умовної групи були розповсюджені аудіозаписи, що мали б посварили президента із главою уряду. Зовні схоже на помсту за небажання чинної влади повертати ПРИВАТбанк колишньому власнику.

Група 2. Частина «Слуги народу» та окремі молоді міністри. Ці люди підтримали Олексія Гончарука і в зарплатному, і в плівковому скандалі.

Група 3. За даними ЗМІ, керівник «Укроборонпрому» Айварас Абромавічюс просував Гончарука у прем’єри, хоча був не проти і сам обійняти дану посаду. Хоча Абромавічюс наголошував свого часу, що був за Гончарука, він має мотив для помсти. Простежується паралелізм: свого часу саме з Абромавічюса почав «валитися» уряд Арсенія Яценюка.

Тоді теж був Давос, куди возили на оглядини зовнішніх партнерів кандидата у прем’єри. Отже, припущення, що везуть і нині, мінімум має право на існування.

Але це не Абромавічюс. Ніколи б він не встряг у скандал, якби була реальна перспектива очолити український уряд. Інтрига в іншому – хто попередив Гончарука і дозволив йому зіграти на випередження? Як мінімум, ця людина зацікавлена у ротації Кабміну.

Хто може і хто зможе

У переліку гостей Давосу з України, окрім Зеленського, є Гончарук. Політична пара продемонструє злагоду та єдність у команді Зе. Також їх супроводжуватиме лідер фракції «Слуга народу» у Верховній Раді Давид Арахамія. Останнім часом з’явилися чутки про розбіжності між Зеленським та спікером Верховної Ради Дмитром Разумковим. Якщо Арахамію «сватають» у спікери, теоретично Разумков може бути запропонований прем’єром. Але шанси мізерні.

У пулі українців на Форумі є Юрій Косюк. З огляду на очікуване відкриття ринку землі сільськогосподарський магнат буде більш прийнятним як глава уряду аграрної країни, ніж юрист Гончарук. Версія про Косюка, щоправда, сумнівна, оскільки навряд чи він погодиться втратити свій статус незалежного підприємця.

Цікаво, що у Давос прямує і Ринат Ахметов. Хто супроводжуватиме його, маловідомо. Але новий прем’єр може бути захований саме в оточенні цього олігарха.

Вірогідно, очікуються у Давосі й гінці від Ігоря Коломойського. Він має кандидатури прем’єрів. Цікаво, наскільки відомі ці фігури.

Відповідь на загадку, кого «свататимуть» може ховатися серед спеціальних гостей. Або й не полягати у площині конкретних персон чи прізвищ.

 Прізвище – ніщо

Не виключено, наші зовнішні партнери втомилися від яскравих українських особистостей, особливо на чолі урядів. І воліють орієнтуватися на конкретні задачі та отримані результати. Такий висновок можна зробити з коментаря ЗамПоліту Андрія Мартинова з Інституту історії НАН України. На його думку, справа нині не у персоналії, а у програмному курсі уряду, який поки що не сприяє підготовці національної економіки до прогнозованих катаклізмів, які очікуються у світовій економіці:

МВФ не стільки чекає на відставку або невідставку уряду Гончарука, скільки на прийняття у другому читанні Закону про ринок земель сільськогосподарського призначення. Це можливо зробити на початку нової сесії Верховної Ради України.

Окрім того, наголошує експерт, Гоянарук залишився прем’єром ще й тому, що у «Слузі народу» відсутні прийнятні для всіх чи для більшості центрів упливу.

Погоджуватимуть реформи

З огляду на чіткий орієнтир президента – 4 лютого – можемо очікувати небувалого шоу у Верховній Раді, де гарант виступить зі Щорічним посланням.

У Росії Щорічне послання президента стало сенсацією. В Україні за стилем подачі бесіда президента і прем’єра з приводу відставки повторювала аналогічну російську. Якщо продовжувати паралелі, Зеленський 4 лютого має запустити перезавантаження. Він частково вже його анонсував завданням Гончаруку переглянути структуру уряду.

Але цілісного уявлення, що робити з чинним Кабміном, у Зеленського немає. Принаймні, до Давосу. Висока вірогідність, що саме там буде узгоджено не прізвище прем’єра, а сценарій змін. Адже лише таким шляхом реально Зеленському зберегти на чолі уряду Гончарука бодай до весни, себто, до завершення опалювального сезону.

За лаштунками залишається міністр внутрішніх справ Арсен Аваков. Але між ним і Зеленским помітна активізація стосунків. По-перше, очікується нова спроба підпорядкувати Національну гвардію Зеленському. По-друге, Аваков поспіхом закриває історії, з приводу яких до нього можуть виникнути запитання у зовнішніх партнерів. Це і Микитась, і справи Гандзюк. Окуєвоі, Шеремета, а також «підривника» мосту Метро у Києві (якого перевели у психлікарню). Так вести себе може відповідальна людина, а може – той. Для кого перспектива очолити уряд стала реальною як ніколи.

Шляхом Арсенія: Гончарук піде з прем’єрів і  відїде за кордон

Принаймні, Анна Карпєєва, астролог, не виключає, що Гоняарука таки відправлять у відставку у короткостроковій перспективі:

Судячи з натальної карти Олексія Гончарука, найближчим часом його звільнять із посади очільника Уряду. Вірогідно, на Гончарука чекають кардинальні зміни роду діяльності та термінові поїздки за кордон.

Отже, чекаємо на Форум. Цікаво, що Володимир Зеленський знову там, як і на сесії Генасамблеї ООН, зустрінеться з Гретою Тунберг. Хто кого затьмарить цього разу?

ЗамПоліт