Президентські вибори в США пройдуть на розколах, переможця визначать кілька голосів

брифинг-президента-сша-соединенных-штатов-в-белом-доме-подиум-124050536

З Трампа зняли обвинувачення. Україна була в центрі скандалу про імпічмент. Що для нас зміниться після того, як процедура завершилась? 

—      Зазнає суттєвих змін розклад сил в українському політикумі. Так звана умовна «продемократична колона», яка активно була задіяна у формуванні звинувачень президенту США, намагатиметься уникати демонстрації зв’язків зі Штатами. Як політичних, так і економічних. Вони тимчасово зосередяться на внутрішніх проблемах України та на діджиталізації. Натомість протрампівські (прореспубліканські) сили в Україні активізуються. Перші симптоми вже є – частіше став з*являтися в єфірах із заявами Михаїл Саакашвілі. Але нам треба розуміти, що американські демократи не складуть зброю, про що, окрім іншого, засвідчило красномовне розірвання Ненсі Пелоссі листків із промовою Трампа. Технологи Білого дому вирішуватимуть, що робити з Україною, і вирішуватимуть швидко. Щоб для Трампа Україна більше ну була такою небезпечною, йому потрібно взяти під жорсткий контроль нашу країну. Складно спрогнозувати, як це відбуватиметься. Є вірогідність, що Трамп «здасть» нас Путіну, але вона малоймовірна, оскільки в Україні достатньо потужно присутні і демократи, і пов’язаний з ними потужний сегмент української діаспори. За будь-якого розвитку подій, нам (владі) потрібно деякий час у буквальному розумінні сидіти тихо і стежити за заявами та діями Білого дому. Особисто я вже бачу, що, окрім антикорупційних органів та реформованої ГПУ, американська сторона вводить у дію такий важіль як захист релігійної свободи. Окрім них, будуть інші важелі. Трамп очікує на новий раунд боротьби. Це вже передвиборча боротьба і нових «ляпів» на кшталт українського він точно не має бажання допустити.

Як Україна діяла протягом цього процесу? Яку роль грала наша держава? 

—      Україна відігравала пасивну роль. Власне, це була єдина роль, яку Україна могла відігравати у такому процесі. Зауважу, на наш бік лунали звинувачення у втручанні у вибори президента США. Не виключено, вони матимуть розвиток.  Тому Україні (владі) потрібно дуже-дуже зважувати кожне своє слово, аби не стати фігурантом нового, більш гучного скандалу, котрий битиме вже безпосередньо по нас.

Що для Америки буде означати виправдання Дональда Трампа? Це було передбачувано? 

—      Так, навіть у демократичних та продемократичних колах з високою вірогідністю прогнозували виправдання Дональда Трампа. На користь президента США зіграли як скандал з Хантером Байденом, так і домовленості з Китаєм. Це якщо говорити про зовнішню політику. Але куди вагомішим був внутрішній чинник: за Трампа агітують гаманці американців, а в США навіть найзятюканіший виборець звик рахувати, що конкретно йому у доларовому виразі дав чи дасть той чи інший політик. Хоча Щорічне послання Трампа нагадувало шоу, але це було обґрунтоване шоу: кожна теза була доведена цифрами. До того ж, навіть часина демократів почали відчувати втому від войовничого настрою та агресивних заяв своїх колег. Трамп вдало грає на позитиві, тоді як демократам залишається негатив і вони, зрештою, не знають, що рівноценні-позитивне запропонувати американцям. Але! Дуже важливо, що перемога Трампа посилила розкол в американському соціумі та – що важливо! – у політикумі. Цей розкол неминуче призведе до протистояння «двох Америк» на виборах та зрикошетить і по нас, на жаль.

The Washington Post пише, що Конгресу не варто зупинятися, а робити все, щоб притягнути главу державу до відповідальності. Як ще можуть це зробити? 

—      Демократи налаштовані оскаржувати голосування Сенату, але потяг вже пішов: Трамп не лише святкує перемогу, але й виставляє себе та свою родину жертвами звинувачень, на його думку,безпідставних. Тому демократи або піднімуть масові акції протесту, або підуть до суду. Загалом нині у них це одна із найрезонансніших тем. Тим паче, вони занепокоєні  ак бізнесмен Дональд Трамп звик ніколи не лишати просто так подібні ситуації. Помстар – не помста, але демократам потрібно захищатися. Не виключаю нову хвилю компромату на Трампа та ініціювання нової справи про імпічмент, цього разу, через змову з іншою країною. Приміром, з Китаєм.

У фейсбуці ви писали, що Америку чекає етап великих та болісних змін. Чому? Які саме зміни це можуть бути? 

—      Або політичний розкол, або посилення президентської влади.

У листопаді цього року у США мають пройти президентські вибори. Як скандал з імпічментом може вплинути на результати? 

—      Будь-який скандал із політиком мобілізує електорат політика та скорочує кількість тих, хто не визначився. Буде запекла боротьба за кожен голос і, зрештою, не виключене повторення ситуації, коли у кількісному вимірі перемагає один кандидат, а президентом стає інший. Різниця між суперниками буде або калька кратною, або буквально «у два-три голоси». Це залежить від того, чи зможуть демократи знайти сильного єдиного кандидата, з одного боку, та чи втримає Трамп свій рейтинг до осені, з іншого. Але звертаю увагу, що в американських експертних колах подейкують про «третю силу», котра може заявити про себе на президентських виборах. І от тут можлива цікава інтрига.

Які шанси, що Трамп залишиться на другий термін? 

—      Наразі високі. Повторюся, за Трампа агітують гаманці американців. А йому дійсно вдалося добитися бодай якихось покращень. Завдяки активній та агресивній протидії демократів нині Трамп списує всі прорахунки на них та подекуди привласнює їхні ж досягнення. Це агресивна стратегія і вона спрацює. Тим паче, Трамп пообіцяв скоротити кількість військових операцій, у яких беруть участь військові США.

Як україно-американські взаємини можуть змінитись після виборів у США? 

—      Парадоксально, але це багато в чому залежатиме від Росії. Якщо Україні вдасться вирішити дипломатичним шляхом проблеми та конфлікти з РФ, офіційний Київ зможе більш незалежно спілкуватися з Вашингтоном. Питання у тому, чи дозволить Білий дім, оскільки, повторюся, трампівські технологи щось придумають, аби не повторився україногейт-2.

Лілія Брудницька, експерт Центру структурної політології «Вибір»