Нові Санжари: Чому громадяни так зреагували та чому так легко підняли паніку

unnamed (2)

Нові Санжари продовжують гриміти на весь світ. Хочу звернути увагу, що анонсом до нинішньої гострої реакції суспільства на евакуйованих як на носіїв небезпечного і недостатньо вивченого, небезпечного вірусу були чутки про нібито заражені банани та посилки з Китаю. Але це не був розігрів громадської думки у прямому сенсі, оскільки поширення такі чутки не набули. Хоча, вірогідно, була «пробна куля». Натомість нинішня реакція громадян є логічною і закономірною: коли є реальна, безпосередня і, головне, недостатньо вивчена, незнайома загроза життю і здоров*ю, людина реагує гостро. Навіть надгостро, такий вже у нас організм і така реакція на незрозумілі небезпеки. На цю реакцію накладається повне розбалансування охорони здоров*я як процесу і як системи, і посилюється інформаційним вакуумом від компетентних осіб. Причому точку довіри до будь-якої офіційної інформації вже пройдено: навіть якщо нині у повному складі МОЗ вийде на брифінг, люди не повірять доти, доки перші особи держави або не поселяться разом із пасажирами літака з Уханя в обсервації, або не візьмуть їх до себе у заміські резиденції.

Чи може це бути спланованою політичною кампанією?

Із самого початку історії з евакуацією було чимало дивних деталей: категорична відмова авіаперевізників долучатися до вивезеення наших громадян з Уханя, відрядження не спеціалізованого чи військовго, а звичайного пасажирського літака, наявність третини іноземців (котрі рознесуть враження від «теплого прийому» по світу), відсутність грамотного медичного супроводу попри те, що не всю медицину в Україні «дореформували». Тому, хоча на початку ознак спланованої технології не проглядалося, однак нині маємо підстави зробити висновок, що  політичні сили намагаються за максимумом використати ситуацію. На подальший розігрів працює і рішення міністерки МОЗ Зоряни Скалецької залишитися з евакуйованими, і подробиці проживання людей у Нових Санжарах, і чутки, котрі влада спростовує, та марно — їй не вірять. Низка відставок посадових осіб засвідчують, що, мінімум, політичні наслідки вже є. Продовжує звично розкручувати тему героїзму поліцейських міністерство внутрішніх справ. При цьому Антон Геращенко ще у четвер намагався звернути увагу на провокації, цей напрямок «розкручується» і нині. Президент Володимир Зеленський також схиляється до версії про провокації, а Зоряна Скалецька, що показово, намагається зробити його причетним безпосередньо до операції «Евакуація» із самого її початку.

Людей не спитали

На користь версії про політичну технологію свідчить цікавий факт: людей – громаду – місцева влада не спитала про дозвіл чи хоча б їхню думку щодо розміщення евакуйованих. При цьому все робилося так, щоб навіть далекі від медицини та коронавірусу люди відчули занепокоєння за власне життя. І продовження не краще: замість фіхівців (котрі в Україні ще залишилися) у Нові Санжари їде шоумен «доктор Комаровський», а Зеленський утворює нову структуру з оцінки медреформи на чолі з паном Радуцьким, до якої увійшли «знані медичні фахівці». Чи захочуть знані медичні фахівці працювати на те, щоб пан Радуцький потім «зняв пінку» , — питання окреме. А от те, що глава Тернопільської ОДА подав у відставку, а Полтавської — ні, показово.

Владі не вірять

Можна було спрогнозувати таку гостру реакцію людей, попередити її, адже, навіть за умови провокаторів, тітушки не діють самі по собі, вони залучають місцевих, тому заклики впали на підготовлений грунт. Отже, є свої інтереси і в місцевої влади або в місцевих еліт. Якою видається чинна владна команда та чи заспокоїлись люди на місцях, чи просто затихли, покажуть місцеві вибори.

Наслідок, який вже є, — владі не вірять. Жодні шоумени не здатні переконати чи заспокоїти людей.

Скажи — і доведи

У даному випадку «гарного» просто мало і більше бути не може. Жодні заклики до людяності, до патріотизму, до єдності розбиваються об відсутність власного прикладу з боку тих, хто ці заклики озвучує. І це ще не піднято питання, де родини, діти, родичі ключових політиків та посадових осіб, що приймали рішення та організовували евакуацію з Уханя. У даному випадку, раціонального пояснення взагалі не було. Зрештою, люди на побутовому рівні, стикаючись із медициною реформованою,  розуміють, що Україна не готова до загрози такого рівня як коронавірус. Тож безпечніше було б залишити українців в Ухані та домовитися з китайською владою про спільні дії, а не наражати країну на страшенну небезпеку.

Лілія Брудницька, експерт Центру структурної політології «Вибір»