Вс. Мар 24th, 2019

День поліції України: довіра і дивина

34143601_378543072666259_8447607390219534336_n

Міністр внутрішніх справ Арсен Аваков привітав працівників поліції та «всіх нас» із Днем національної поліції України. У дописі в соцмережі він наголосив, що реформа поліції триває не без перепон та ускладнень. Але «люди все більше і більше довіряють поліції».

34143601_378543072666259_8447607390219534336_n

Окрім посту у соцмережі, про Нацполіцію цього дня говорили у Верховній Раді та на брифінгу. У ВР, під час обговорення законопроекту про пожиттєве позбавлення волі за керyвання автомобілем у стані алкогольного сп’яніння, згадували про те, що останнім часом спостерігається звільнення патрульних поліцейських.

У соцмережах помітили, що новий, введений указом президента у квітні, День Нацполіції збігається із Днем Незалежності США.

«Ви – запорука спокійного та мирного життя наших громадян, захисту їхніх прав і майна, збереження правопорядку у городах і селах», — заявив секретар РНБО Олександр Турчинов.

«Кумівство, сватівство досі в силі. Досі цінуються не професійні навички, а послужливість та догідливість», — під святковим постом у соцмережі Сергія Князєва один із користувачів звертає увагу на негативи й констатує, що три роки реформи «коту під хвіст».  Деякі користувачі, яких інші користувачі кваліфікують як «зрадофілів», відзначають, що і довіри до поліції у суспільстві катма.

Цікаво, що на сторінці Авакова негативних коментарів немає, а на сторінці Князєва – є.

Утім, проблеми із поліцією визнають і високопосадовці. Прем’єр-міністр Володимир Гройсман визнав, що потрібно зміцнювати склад Нацполіції. Про це говорив і секретар РНБО.

Якщо взяти до уваги, що напередодні у центрі Києва сталася підкреслено кримінальна стрілянина та є вбитий, твердження про досягнення поліції виглядають дещо сумнівно. Масла у багаття підлив і Головний військовий прокурор Анатолій Матіос. Навіщось він вийшов на брифінг і розповів про давній злочин екс-нардепа Шепєлєва. При цьому прізвища нардепа так і не озвучив, але дав зрозуміти, хто є обвинувачуваний у вбивстві полковника міліції Єрохіна. Подія сталася ще 2006 року, слідчі назбирали доказів тільки зараз. Однак мета куцого брифінгу залишається таємницею. Хіба натякнути Шепєлєву на довічне позбавлення волі. Але ж він і так у СІЗО.

Не менш цікавим є й інший нюанс святкування, — акцент на довірі суспільства. Опитування справді показують порівняно оптимістичний рівень довіри до поліції. Однак не завжди соціологія відбиває реальний тренд. У даному разі, думки пересічних українців щодо поліції були б ціннішими, якби опитаними були ті, хто стикався із поліцією безпосередньо, причому в якості потерпілих. Бо всі інші довіряють, так би мовити, у кредит.

Причому, задумаймося, навіщо і Арсену Авакову, і Сергію Князєву говорити саме про довіру як головне досягнення? Напевне, головним досягненням органу правопорядку були б високий рівень захисту та підтримання цього правопорядку. Але довіра є ключовим чинноком, коли йдеться про заходи безпеки на мітингах та інших масових акціях, де поліція не завжди показувала себе справедливою, але завжди обороняла легітимну владу. Отже, говорячи про високий рівень довіри,  очільники МВС могли мати на меті не лише народну довіру, яка справді є, але й довіру владних кіл, котра заробляється тяжко, але й набагато важливіша для персоналій.

Однак численні скандали з поліцейськими-хабарниками та корупціонерами, частково спростовують і тезу про довіру, і тезу про ефективність. Опосередковано тезу про ефективність перекреслюють пакети ухвалюваних парламентом законопроектів із посиленням покарань за окремі види злочинів. Ті ж п’яні водії, наприклад: якби патрульна поліція працювала належним чином, кількість водіїв під хмельком була б на рівні статистичної похибки, що не загрожує життю великої кількості людей, як є нині. Выдтак ситуацыя б не вимагала посилення покарання.

І якщо Аваков збирається побудувати свою передвиборчу кампанію на авторитеті реформованої поліції, навряд чи матиме від цього помітні електоральні дивиденди. Саме тому міністр внутрішніх справ міг переорієнтуватися на наведення порядку на митниці: це дохідніше, та й у гармонійному поєднанні з прагненням Володимира Гройсмана активізувати надходження до Держбюджету.

ЗамПоліт

Фото сторінка Сергія Князєва